İran'da ülke geneline yayılan Şii rejim karşıtı protestolarda güvenlik güçlerinin kullandığı şiddet oranı artarken, Ali Hamaney, Devrim Muhafızları'na bağlı Besic üyeleriyle görüştü. İran Devrim Muhafızlarının bir alt kolu olan Besic, devlete çalışan gönüllü silahlı gençlerden oluşuyor ve eylemlere yönelik şiddettin ön saflarında yer alıyor. Besic güçleriyle bir araya gelen Hamaney, protestocuları 'isyancı' ve 'terörist' diyerek niteledi ve Besic'i övdü.

"İsyancılarla mücadele, Besic'in en önemli görevlerinden biridir. Besic'in varlığı İslam Devrimi'nin canlı olduğunu gösteriyor" diyen Hamaney, "İran'ın savaş alanı sokaklardaki bir avuç isyancıyla sınırlı değil ancak bu durum isyancıları göz ardı etmek anlamına gelmez. Herhangi bir isyancı ve terörist cezalandırılmalıdır." ifadelerini kullandı.

Sorumlusu Batı

Belucistan başta olmak üzere güvenlik güçlerinin ateşli silahlarla saldırıları sürerken, Hamaney, hükümet karşıtı protestoların 'Batı'nın İran'a uyguladığı baskının bir parçası' olduğunu savundu. İran lideri, şöyle devam etti:

"Siyasi bilgi sahibi olduklarını iddia eden ancak gazetelerde ve internette yaptıkları analizlerle insanı gerçekten üzen bir grup insan, bu isyanların bitmesi için ABD ile sorunların çözülmesi gerektiğini söylüyor. Müzakere, ABD ile sorunlarımızı çözmeyecek. ABD ile sorunumuzu tek bir şey çözebilir ve bu da fidye ödemektir ancak bu tek bir fidye değil, kalıcı fidye talep ediyorlar."