Hamas'tan yapılan yazılı açıklamaya göre Heniyye, Libya Başkanlık Konseyi Başkanı Muhammed el-Menfi ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşmede, Filistin davasına ilişkin gelişmelerin yanı sıra Libya'nın İsrail'le normalleşmeyi reddeden duruşu ele alındı.

İsrail'in Libya'nın normalleşmeyi reddeden duruşuna karşı yeni girişiminde de başarısız olduğunu kaydeden Heniyye, "Libya'nın tüm kurum ve makamlarıyla sergilediği tutum, Filistin halkı tarafından takdir ediliyor." ifadelerini kullandı.

Heniyye, Filistin halkının, Libya'nın diğer bazı Arap ülkelerinin aksine sergilediği tutumla gurur duyduğunu vurguladı.

Libya Başkanlık Konseyi Başkanı Menfi de ülkesinin Filistin davasıyla ilgili duruşunun değişmeyeceği ve Filistin halkının yanında durmaya devam edeceğini belirtti.

Menfi, "Libya, Filistin'le ilişkilerinde ve İsrail'i işgalci olarak görme konusunda kırmızı çizgileri aşmayacak." dedi.

Libya, İsrail'i tanımıyor

Kuzey Afrika ülkesi Libya, İsrail'i tanımıyor ve Tel Aviv ile diplomatik ilişkileri bulunmuyor. Libya pasaportunda "İşgal altındaki Filistin toprakları (İsrail) dışında bütün ülkelere gidebilir." notu bulunuyor. Ayrıca İsrail ile ilişki kurmak kanunen yasak ve cezai müeyyideye tabi.

Libya'daki 1957 yılı 62 sayılı "İsrail'i Boykot Kanunu" adıyla bilinen yasanın ilk maddesinde "Gerçek ya da tüzel kişilerin, İsrail'deki kişi veya kurumlarla, onlara bağlı çalışanlarla herhangi bir anlaşma yapması yasaktır." ifadesi yer alıyor.

Kanunun 7. maddesinde buna aykırı davrananların "3 yıldan az, 10 yıldan çok olmamak kaydıyla hapis cezasına çarptırılacağı" kaydediliyor.