Hamas lideri İsmail Haniyeİsrail'in Gazze'ye yönelik devam eden saldırıları hakkında görüşmek üzere Kahire'ye ulaştı. Katar ve Mısır'ın öncülük ettiği esir takası anlaşması ve Gazze'de ateşkes sağlanmasına yönelik çabalar hala devam ediyor.

HANİYE'NİN GÖRÜŞMELERİNDE GAZZE'DEKİ SİYASİ DURUM VE ÇATIŞMALAR ELE ALINACAK

Hamas'ın lideri İsmail Haniye'nin ve heyetinin Mısırlı yetkililerle yapacağı görüşmelerde, Gazze'deki siyasi durum ve sahadaki çatışmaların ele alınması bekleniyor. Görüşmelerin ardından, İsrail'in Gazze'deki saldırılarını durdurma çabalarının hayata geçirileceği açıklandı.

KAHİRE ZİYARETİ, ESİR TAKASI VE ATEŞKES ÇABALARI DÖNEMİNDE GERÇEKLEŞTİ

Haniye'nin Kahire ziyareti, Katar ve Mısır'ın esir takası anlaşması ve Gazze'de ateşkes sağlanması amacıyla devam eden çabaların bir dönemine denk geldi. Hamas, esir takası anlaşmasının ön koşullarının tam bir ateşkes, İsrail ordusunun Gazze Şeridi'nden çekilmesi ve Gazze'nin yeniden inşası olduğunu belirtti.

Gazze'de son 10 günde 649 kişi şehit oldu Gazze'de son 10 günde 649 kişi şehit oldu

ATEŞKES GÖRÜŞMELERİ DEVAM EDİYOR

Filistinli kaynaklara göre, Hamas, Gazze'de ateşkes için 7 Şubat'ta önerdiği üç aşamalı plan kapsamında çatışmalara 135 günlük ara verilmesini içeren bir çözüm önerisi sunmuş durumda. İsrail ordusunun Gazze'ye yönelik saldırılarının ardından bölgede yaşanan insan kayıpları ve altyapı hasarları, uluslararası arenada İsrail'i soykırım suçlamalarına maruz bırakıyor.