Widener merdivenlerine uzandıktan sonra katılımcılar Filistinli yazar Refaat Alareer'in "Ölmem Gerekirse" şiirini okudu ve öğrenciler kalabalığa hitap etmeden önce Gazze'de öldürülen kişilerin isimlerinin yer aldığı kayıtlar dinletildi.

Harvard Out of Occupied Palestine(HOOP) grubu, gösteriyi İsrail'in Pazar gecesi Refah'a düzenlediği hava saldırılarına tepki olarak düzenledi.

HOOP yaptığı açıklamada "İsrail İşgal Güçleri Gazze'deki son 'güvenli bölgede' 100'den fazla Filistinliyi katletti" dedi. "Harvard, işgal altındaki Filistin'e yaptığı yatırımlarla suç ortağıdır ve bu gösteriyi, soykırım sırasında normalleşmeyi bozmak ve bu yatırımların geri çekilmesini talep etmek için planladık."

ABD'de kriz derinleşiyor: Cumhuriyetçi-Demokrat kavgasında yeni safha ABD'de kriz derinleşiyor: Cumhuriyetçi-Demokrat kavgasında yeni safha

Filistin Kızılay Derneği'ne göre İsrail hava saldırıları Refah'ta 100'den fazla Filistinlinin ölümüne neden oldu. Hamas tarafından yönetilen Gazze Sağlık Bakanlığı ise en az 67 kişinin öldüğünü açıkladı.

Harvard'ın Filistin'deki İsrail varlığına dahil olan şirketlerden elini çekmesi çağrısında bulunan bir lisans öğrenci grubu olan HOOP, yaklaşık iki yıldır aktif değil. HOOP'tan Pazartesi akşamı e-postayla yapılan açıklamaya göre, grup başlangıçta Palestine Solidarity Committee (PSC) üyeleri tarafından kuruldu ancak artık PSC'den bağımsız olarak faaliyet gösteriyor.

Harvard’a Siyonist rektör

Harvard Üniversitesi Rektörlüğüne siyonist bir Yahudi olan Alan Garber atandı. Eski rektör Claudine Gay, üniversitedeki Filistin’e destek gösterilerini ifade özgürlüğü olarak değerlendirdiği için baskıyla görevinden istifa ettirilmişti. Yeni rektör Alan Garber, Siyonist kimliği ile biliniyor. Harvard’daki Yahudi kulüplerine üye olan Garber üniversite içinde antisemitizmle mücadele konulu etkinlikler düzenliyordu. Garber’ın Filistin’e destek gösterilerini engellemek ve İsrail’in katliamlarına karşı duran öğrencilere baskı uygulanması amacıyla bu göreve getirildiği bildiriliyor.