Zahid el-Verafi, ailesiyle birlikte Mısır'ın başkenti Kahire'de altı ay kaldığı sağlık seyahatinin ardından İbb şehrine dönmek üzereydi. Ancak arkadaşları, adının el-Mukahhal (sürmeli anlamında) takma adıyla meşhur aktivist Hamdi Abdurrezzak el-Havlani’nin cenazesine katılmakla suçlanan, bu sebeple Husi darbeciler tarafından arananlar listesinde olduğunu bildirdi.

Mukahhal’ın birkaç gün önce İbb şehrinde düzenlenen cenazesinde Yemenliler Husi darbecilerin uygulamalarını kınayan benzeri görülmemiş sloganlar attı. Bu kalabalığa ateş açarak karşılık veren milisler ise onlarca kişiyi kaçırdı. Ayrıca şehrin sokaklarını kapatmaya çalışarak cenaze alayının mezarlığa ulaşmasını engelledi.

İbb halkı, Husileri İbb’de kendi kontrollerindeki Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı cezaevinde tutuklu bulunan Mukahhal’ı kasten öldürmekle suçluyor. Zirâ sosyal medyada Husi darbecileri eleştiren, onları yolsuzluk, yağmalama ve Yemenlileri açlığa terk etmekle suçlayan paylaşımlarıyla meşhur olan Mukahhal, gözaltına alınmadan önce Yemenlileri direnişe çağırıyordu. Husiler ise Mukahhal’ın cezaevinden kaçmaya çalışırken öldüğünü iddia etti.

Husi milisleri, cenazeye katılanları, bilhassa slogan atarak milis liderlerini Allah’ın düşmanı’ olarak nitelendiren şahısları hedef aldıkları büyük bir adam kaçırma kampanyası başlattı.

Şarkul Avsat

Mukahhal’ın başına gelenler üzerine öfkelendiğini, sosyal medyada gerçeklerden bahsettiğini söyleyen Zahid el-Verafi, ancak yazılarının Husiler tarafından görüleceğinden endişelendiği için gönderilerini sildiğinden bahsediyor. Zirâ darbe konusundaki tutumunun yaşadığı mahalle halkı ve şehirdeki tanıdıkları tarafından bilindiğini de ekliyor.

Sağlık dolayısıyla çıktığı seyahat hususunda Husiler tarafından uydurma bir suçlamayla karşı karşıya kalacağından endişelendiğini dile getiren Verafi, ancak herhangi bir siyasi faaliyette bulunmadığını, ticaret yapmaya çalıştığını, görüşlerinin sebep olabileceği her türlü sıkıntıdan kaçınmaya çalıştığını belirtiyor.

Şarku’l Avsat’a konuşan Verafi, o sırada yurtdışında bulunmasına rağmen Mukahhal’ın cenaze törenine katılanlar arasında adının geçtiğini öğrenmesi ardından İbb’e geri dönmeyi planlamakta güçlük çektiğini söylüyor. Şuan yakınlarının zarar görmemesini umuduyla hakkında alınan bu kararın durdurulmasını beklediğini de ekliyor.

ABD'nin Yemen Özel Temsilcisi Tim Lenderking ve Birleşmiş Milletler (BM) Yemen Özel Temsilcisi Hans Grundberg öncülüğünde 20 farklı sivil Yemenli insan hakları örgütü, milislerin günlerdir şehir halkına karşı yürüttüğü baskı, korkutma ve adam kaçırma kampanyalarının durdurulması için acil eylem çağrısında bulundu.

Dün açıklamada bulunan insan hakları örgütleri, Husi milisleri Sana'dan İbb'e askeri devriyeler ve çeşitli silahlarla donatılmış unsurlar göndermek, bunları şehir içerisinde konuşlandırmakla, cenazeye katılan birçok sivil genci kaçırmakla suçladı. Ayrıca Husilerin şuan kaçırdıkları şahısları güvenliği istikrarsızlaştırmak ve şehirde yabancı güçler adına suikast ve şiddet eylemleri planlamak gibi uydurma suçlamalara maruz bıraktıklarını aktardı. Milisler, devletin geri dönmesini, hukuka ve insan haklarına saygı duyulmasını talep eden halkı bu tür iddialara maruz bırakıyor.

Örgütler, Yemenlilerin Yemen'deki çatışmayı sona erdirme yönündeki uluslararası çabaları toplumu baskı altına almak, korkutmak ve aşağılamak amacıyla istismar eden milislerin teröründen korunması çağrısında bulundu. Ayrıca uluslararası toplumu Yemenlilerin hayatını, güvenlik ve özgürlük haklarını hiçe sayan milisler tarafından uygulanan şantaj politikasına boyun eğmemeye çağırdı.

İbb şehrinden kaynaklar, cenazelere katıldıkları veya milislere direnme çağrısı yaptıkları için milisler tarafından arananlar listesinde İbb halkından yüzlerce kişi olduğunu, aralarında uzun süredir şehir dışında yaşayanların da bulunduğunu aktardı.

Kaynaklar, İbb'de Mukahhal’ın ikamet ettiği eski mahalleden kaçırılan genç sayısının 12’ye ulaştığını söylüyor. Mahalleyi bir nevi kuşatma altına alan milisler, tüm girişlerde kontrol noktaları kuruyor. Bu noktalarda giriş çıkış yapanların kimlikleri, faaliyetleri ve varış noktaları soruluyor.

Yerel insan hakları örgütü Mayyun, son günlerde İbb şehrinden 40 gencin Mukahhal’ın cenazesine katılmak ve isyana teşvik etmek suçu dolayısıyla kaçırıldığını bildirdi.

Husi milislerin birçok üyesi ve lideri, Mukahhal’ın yaklaşık beş ay önce yayınladığı görüntüleri Husi lider Abdulmelik el-Husi’nin konumuna ve prestijine karşı bir saldırı olarak değerlendirdi. Ancak aktivistin ölümü ardından bahaneler sunarak kendilerini sorumluluktan kurtarmaya çalıştı.

Yemen’deki insan hakları ile ilgilenen Amerikan Adalet Merkezi (ACJ), milislerin Mukahhal’ın ölümüyle ilgili anlatımına dair adli bir soruşturma yürütüldüğünden veya adli tıp raporunun düzenlendiğinden bahsedilmediğine dikkat çekiyor. Bilhassa açıklamada belirtildiğine göre cesede iki gün el konduğu göz önüne alındığında bu noktada gerçeklerin çarpıtıldığı fikri akla geliyor.

Yoksullaşmaya yol açan ve insanlık dramını şiddetlendiren ihlaller ve yolsuzluk uygulamalarına ilişkin görüşlerini dile getiren aktivistlerin hedef alınmasını kınadığını bildiren ACJ, asıl faillerin kimliklerinin açıklanmadığına, hesaba çekilmediklerine de dikkat çekti.