Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Türkiye'nin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bir siyaset dehası olduğunu bir kez daha teyit eden bir seçim süreci yaşadığını belirterek, bunun bir rekor olduğunu söyledi.

Seçimi bütün Türkiye'nin kazandığını ifade eden Kalın, "Kaybedenler yok mu? Elbette var. 'Hiç kimse kaybetmedi' demek doğru olmaz. Millet İttifakı'nın siyasi liderleri kaybettiler. Onlara destek veren birtakım Kandil'in uzantıları, Kandil'in kendisi, FETÖ, Pensilvanya ve benzeri yapılar kaybettiler." diye konuştu.

Kabine ne zaman açıklanacak?

"Bundan sonraki süreç nasıl olacak? Sayın Cumhurbaşkanı ne zaman yemin edecek? Sonrasında yapılacak resepsiyona kimler davet edilecek?" sorusuna Kalın, "Takvim, YSK'nın açıklayacağı tarih ve kesin seçim sonuçlarına bağlı olarak şekillenecek. YSK iki tane kesin sonuç açıklaması yapacak, birisi Milletvekili Seçimleri, diğeri de Cumhurbaşkanlığı Seçimleri ile ilgili." cevabını verdi.

"Büyük bir göreve başlama töreni yapılacak"

Seçimlerin sona ermesinin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın programlarının başladığına dikkati çeken Kalın, "Cumhurbaşkanı'mızın bugünden itibaren yoğun mesaisi başladı. Uluslararası tebrik telefonları geliyor. Bugün birçok devlet başkanıyla, liderle görüşecek. Yarın başka programları olacak. Bu akşam Biden ile bir telefon görüşmesi var. Putin ile planlanıyor. Sadece onunla değil, Almanya, Fransa, İsrail, Yunanistan, İspanya, NATO Genel Sekreteri, Hollanda, Ukrayna... Bunların hepsi bugün telefon görüşmesi için planlanıyor." dedi.

Kalın, "Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Biden ile görüşmesinde, kendisini yemin töreninden sonra yapılacak resepsiyona davet etmesi söz konusu mu?" sorusuna, şu yanıtı verdi:

"Biz, prensip olarak ederiz. Kendileri nasıl değerlendirir, artık onlara kalmış bir şey. Dünden beri ilginç bir şeyi paylaşmak isterim. Dün sonuçlar kesinleşmeye başlayınca, dünyanın her yerinden aramaya başladılar. Kimileri direkt ulaşabildi, görüştürebildik, kimilerinin notunu aldık, kimileri yazılı mesaj gönderdi. Ben, kaç yıldır bu işlerin içeresindeyim, ilk defa uluslararası toplumun, yani dünya liderlerinin Cumhurbaşkanı'mızı tebrik için bu kadar hızlı hareket ettiğine şahit oluyorum. Dün akşam itibariyle onlarca devlet başkanı tiwit atarak yahut yazılı mesaj göndererek tebriklerini iletti. Onların bir kısmıyla Cumhurbaşkanı'mız telefonla görüşebildi. Gerisi de bugün devam edecek. Bence bu da bir şeyi gösteriyor, dünya ülkeleri de uluslararası toplum da hem Türkiye'nin önemini hem de bu kadar önemli bir ülkenin başında Tayyip Erdoğan gibi bir liderin bulunmasının ne anlama geldiğini daha iyi kavramış durumda."

Mehmet Şimşek açıklaması

"Cumhurbaşkanı Erdoğan dünkü balkon konuşmasının ekonomi bölümünde 'uluslararası itibara sahip bir finans yönetimi' dedi. Buradan kasıt hiç bilmediğimiz isimler mi, yoksa daha önce görev almış isimler mi? Eski Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek'in de bir tebrik mesajı oldu Cumhurbaşkanı Erdoğan'a. Bu konudaki düşünceleriniz nedir?" sorusu üzerine Kalın, "Bu isim kompozisyonu her

"ABD'nin yapması gereken..."

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, "Türkiye'de 5 yıllık netleşen bir iktidar var. Nasıl bir Türkiye-ABD ilişkileri bekliyorsunuz?" sorusuna karşılık, Türkiye'nin milli çıkarlarını gözeten bir perspektifle, sadece ABD ile değil, dünyanın bütün ülkeleriyle iyi ilişki içerisinde olmak için çaba sarf etmeyi sürdüreceklerini söyledi.

Türkiye-ABD ilişkilerini zehirleyen iki temel konu bulunduğunu dile getiren Kalın, "Birincisi Obama döneminde başlayan PYD ve YPG, dolayısıyla PKK'ya verilen destek. İkincisi de FETÖ meselesidir. Bugüne kadar Amerikan yönetiminin FETÖ teröristleri konusunda hiçbir adım atmamasıdır." dedi.

Adalet Bakanı Tunç: AİHM'in kararı kabul edilemez! Adalet Bakanı Tunç: AİHM'in kararı kabul edilemez!

"İnanılmaz bir hava kuvvetine ulaştık"

"ABD Başkanı Joe Biden'den F-16 ve F-35'ler konusunda kısa vadede bir şey bekliyor musunuz?" sorusuna Kalın, "Amerika bizim ilişki kurduğumuz aktörlerden bir tanesidir. Elbette ki önemli bir aktördür. Ama bazılarının zannettiği gibi biz, dünyayı Amerika perspektifinden görmüyoruz. Kendi ülkemizi Washington üzerinden okumuyoruz. Oradaki analistler üzerinden kendimizi anlamaya ya da anlamlandırmaya çalışmıyoruz." cevabını verdi.

İbrahim Kalın, Suriyelilerin ülkelerine dönüşünün, Türkiye'ye yeni bir güvenlik meselesine dönüşmeden gerçekleştirilmesi gerektiğine vurgu yaparak, ilk aşamada 1-1,5 milyon Suriyelinin dönüşü için plan yapıldığını aktardı.