İngiltere'nin Brighton kentinde temizlik işçileri grev kararı aldı. Yaklaşık iki hafta önce başlayan eylemin ardından çok sayıda sokakta çöpler birikti.

Maaşlarında artış talep eden işçiler, yerel meclisle görüşmelerin başarısız olması durumunda, yetkilileri 30 günlük uzun bir grev daha başlatmakla tehdit ediyor.

Mahalle sakinleri, grevin bu kadar uzun sürmesi durumunda ciddi sağlık sorunlarına yol açabileceği endişesini taşıyor. Özellikle koronavirüs salgını döneminde ortaya çıkan durum, bölge halkını düşündürüyor.

Soyadını vermek istemeyen Gabriel, sokakları çöp yığınlarına çeviren greve ilişkin, halkın muhtemelen yaptıkları işin önemini kanıtlamaya çalışan işçilerin tarafını tutacağını dile getirdi.

Bölgede yaşayan yerel bir sanatçı Gali Kitz ise sokakların çöp yığınlarıyla dolmasını fırsata çevirdiğini belirterek, sanatını icra etmek için toplanmayan çöp bidonlarının üzerine resim yaptığını anlattı.

İşçi sendikası ile Brighton ve Hove Şehir Konseyi arasında, temizlik işçilerinin taleplerine ilişkin görüşmeler devam ediyor.