Avrupa'da 3. Dünya Savaşı'nın davul sesleri Avrupa'da 3. Dünya Savaşı'nın davul sesleri

Trabzon ilinin Çaykara ilçesinde yer alan ve tabii güzelliğiyle dikkat çeken Uzungöl'den eser yok. Otel, pansiyon ve iş yerleri sayısının gün geçtikçe arttığı Uzungöl'ün tabii manzarası, insan ve toplum düşmanı, açgözlü sırtlanlar eliyle bozulmuş vaziyette. 

Turistlerin tabiatından dolayı akın ettiği Uzungöl'e daha fazla turist gelmesi adına kontrolsüz biçimde kural tanımadan müdahale ediliyor.

Mesele sadece Uzungöl değil, Uzungöl nezdinde Türkiye'nin perişan mimari manzarası. 

Uzungöl'deki tahribata bakılarak, Türkiye'deki diğer bozuluşların kaynağı da anlaşılabilir. İnsandan topluma, tabiattan hayvanata Türkiye’nin geldiği vaziyetin tablosu. 

Halbuki bir toplumu toplum yapan o bölgenin fiziki ve ruhi özellikleridir. Mimari yapılar ve o yapılara estetik katan tabiat, medeniyetlerin kimlikleridir. Bir medeniyetin bütün kültür, tarih ve birikimleri mimarisinde toplanmıştır. Medeniyet mimariden, mimari de öz değerlerinden bağımsız değildir. Mimari yapılar medeniyetin ortaya koyduğu norm ve formlarla inşa edilir. Medeniyetten alınan kurallar bütünüyle renk ve üslup katılır. Şehirler de toplumlar da mimariyle birlikte şekillenir. Bu sebeple her geçen gün çarpıklaşmakta ve kimliksizleşmekte olan şehir ve köylerimiz rantçıların elinde adeta tarumar ediliyor, tabiatın ruhu yok ediliyor ve betona mahkum ediliyor.