Siyonist Yahudilerin, insanlık felaketinin her geçen gün derinleştiği 2,3 milyon Filistinlinin çoğunluğunun gıda, temiz su ve barınmadan yoksun yaşam mücadelesi verdiği Gazze Şeridi'ne gönderilen insani yardımları engelleme girişimleri devam etti.

Usdud (Aşdod) Limanı'ndaki kapılardan birinde toplanan yaklaşık siyonist grup, burada kamp kurarak Gazze'ye gönderilen yardımların çıkışını engellemeye çalıştı.

İsrail polisinin, limanın kapılarından birinde kamp kuran gruba müdahale etmemesi dikkati çekti.

Yardımları engelleme girişimine katılan İsrailli Elroi Sofer, yaptığı açıklamada, yaklaşık 2 haftadır Gazze'ye gönderilen yardımların "Hamas'a gittiği" gerekçesiyle bunları engellemeye çalıştıklarını belirtti.

Sofer, Gazze'ye giden yardımların Hamas'ın eline geçtiğini ve İsrail askerlerinin "Gazze halkını kurtarmasını zorlaştırdığını" savundu.

"İsrail ile Endonezya arasında normalleşme görüşmeleri sürüyor" "İsrail ile Endonezya arasında normalleşme görüşmeleri sürüyor"

Sofer, Nitzana Sınır Kapısı'nda yardımları engellemek için toplananları kolluk kuvvetlerinin dağıtmasına değinerek İsrail polisi ve askerlerinin de kendileri gibi düşündüğünü ve güvenlik güçlerinin müdahalesinde "herhangi bir fiziksel temas, şiddet, kargaşa veya kötü davranış olmaksızın karşılıklı anlayışın sergilendiğini" söyledi.

İsrail'deki siyonist gruplar, zorunlu açlığa maruz bırakılan, temiz suya ulaşamayan ve barınma krizi yaşayan Filistinliler için Gazze Şeridi'ne gönderilen insani yardımların engellenmesi amacıyla protestolar düzenliyor.

İsrail merkezli Kanal 12 televizyonunun yaptığı bir ankete göre, İsraillilerin yüzde 72'si, "Gazze Şeridi'ndeki İsrailli esirler geri getirilmeden buraya insani yardım gönderilmesine" karşı çıkıyor.