İranlı üst düzey bir savunma yetkilisi yaptığı açıklamada, İran'ın olası bir dış saldırıyı engellemek için 51 şehir ve kasabayı sivil savunma sistemleriyle donattığını söyledi.

Savunma Bakanı Yardımcısı General Mehdi Farahi’nin açıklamasına göre; 51 şehre kurulan sivil savunma teçhizatları, "tehdit ve riskin türüne göre 24 saat kesintisiz yazılım kullanarak tehditleri belirlemesini ve izlemesini" sağlıyor.

"Bugünlerde ülkelerin gücüne bağlı olarak savaşların şekli daha karmaşık hale geldi" diyen Farahi, klasik savaşların yerini siber, biyolojik ve radyoaktif saldırılar gibi hibrit savaş biçimlerinin aldığını da sözlerine ekledi.

Tahran, İsrail ve ABD'yi son yıllarda ülkenin altyapısını bozan siber saldırılarla suçladı. Şii rejim, İsrail'i nükleer tesislerini sabote etmekle de suçladı.

İran, her iki ülke ile nükleer müzakereleri (ABD-İsrail) sürdürürken bile, bu hafta başlarında Kızıldeniz'de ABD Hava Kuvvetleri’nin insansız hava araçlarını ele geçirdi. Ayrıca ABD 5. Filosu’nun insansız deniz vasıtası da ele geçirildi. ABD bunun ardından İran’ın tehdit oluşturduğunu açıkladı.