İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nasır Kenani, Suudi Arabistan'la diplomatik ilişkilerin yeniden başlamasının Tahran'ın diğer ülkelerle ilişkilerini de olumlu yönde etkileyeceğini söyledi.

İran resmi haber ajansı IRNA'ya göre, Kenani, düzenlediği haftalık basın toplantısında gazetecilerin gündeme dair sorularını yanıtladı.

Kenani, "Tahran ile Riyad arasındaki siyasi ilişkilerin yeniden tesis edilmesinin ardından oluşan olumlu hava, Tahran'ın Ürdün dahil diğer ülkelerle olan ilişkilerine de olumlu bir etki yapacaktır." dedi.

Söz konusu anlaşmaya yaklaşık bir buçuk yıl süren görüşmelerin ardından ulaşıldığını kaydeden Kenani, Suudi Arabistan'la karşılıklı olarak 2 ay içerisinde büyükelçiler ve konsoloslukların faaliyetlerine başlayacağını belirtti.

- "Tahran-Riyad anlaşmasının Yemen'de olumlu sonuçları olacaktır"

İki ülke dışişleri bakanlarının yakında görüşebileceklerini aktaran Kenani, Tahran ile Riyad arasındaki anlaşmanın Yemen sorununa olumlu yansıyacağını ifade etti.

Kenani, şunları kaydetti:

"Yemen meselesi ve bu ülkedeki savaşın sona ermesi, her zaman İran'ın önceliklerinden olmuştur. İran ile Suudi Arabistan arasındaki ilişkilerde oluşan yeni olumlu havanın Yemen konusunda olumlu ve iyi sonuçları olacaktır. İran, Yemen'deki savaşın bir çözüm olmadığına, hem Yemen'e hem Suudi Arabistan'a, hem de tüm bölgeye zarar vereceğine inanmıştır."

- İran, Moskova'daki Suriye zirvesine katılacak

Kenani, 15-16 Mart'ta Rusya'nın başkenti Moskova'da Türkiye, Suriye ve Rusya'nın katılacağı zirveye İran'ın da iştirak edeceğini vurguladı.

Türkiye, İran ve Rusya arasında geçtiğimiz dönemlerde düzenlenen Astana görüşmelerinin Suriye sorununa önemli katkılar sunduğunu dile getiren Kenani, şöyle konuştu:

"Suriye'nin komşularıyla ilişkilerini geliştirmesi İran'ın önemli önceliklerinden biridir. Suriye ile Türkiye'nin de aralarında bulunduğu önemli bölge ülkeleri arasındaki iyi komşuluk ilişkilerinin, bölgede barış, istikrar ve güvenliğin güçlendirilmesine önemli katkılar sağlayacağına inanıyoruz."

İran ile Suudi Arabistan, 7 yıl aradan sonra 10 Mart'ta diplomatik ilişkilerin yeniden başlatılması konusunda anlaşmaya varmıştı.