İran'ın İsfahan kentinde Savunma Bakanlığına ait mühimmat üretim tesisinde patlama meydana geldiği bildirildi.

İran devlet televizyonu, İsfahan'da bir askeri tesiste büyük bir patlama duyulduğunu bildirdi. Mühimmat üretim tesisinde meydana gelen patlamanın bir İHA saldırısı neticesinde yaşandığı anlaşılırken, İsfahan Valiliği patlamada can kaybının olmadığını açıkladı.

Azerbaycan: İsrail İran'a saldırmak için ülke topraklarımızı kullanamaz! Azerbaycan: İsrail İran'a saldırmak için ülke topraklarımızı kullanamaz!

Bu patlamanın ardından Şii İran'ın muhtelif bölgelerinden silah ve petrol üretim tesislerine bir kaç saldırının daha gerçekleştiği, ülkenin başkenti Tahran'da hava saldırısı sirenlerinin çaldığı belirtildi. Saldırıların İsrail tarafından düzenlendiği iddia edildi.

Aliyev ve Reisi telefonda görüştü

Öte yandan Azerbaycan'ın Tahran Büyükelçiliği, kimliği açıklanmayan silahlı bir kişi tarafından 27 Ocak tarihinde saldırıya uğramıştı. 

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ile Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Azerbaycan’ın Tahran Büyükelçiliği'ne yapılan saldırıya ilişkin telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi. İki lider arasındaki görüşmede Azerbaycan’ın Tahran Büyükelçiliği'ne yönelik saldırı ve iki ülke arasındaki ilişkiler ele alındı. İran ile Azerbaycan arasındaki ilişkinin üçüncü ülkeler tarafından zarar görmemesi gerektiğini vurgulayan Reisi, “İran ve Azerbaycan hükümetleri, kötü niyetlilerin iki ülke arasındaki ilişkiyi bozmalarına izin vermemelidir. Azerbaycan ile derin tarihi ve kültürel bağlara sahibiz” dedi. Azerbaycan'ın Tahran Büyükelçiliği'ne yönelik saldırıdan duyduğu üzüntüyü dile getiren Reisi, soruşturma başlatıldığını ve ilgili kurumlar tarafından konunun ciddiyetle takip edildiğini söyledi.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ise Tahran Büyükelçiliği'ne yönelik gerçekleştirilen saldırıyı “terör” şeklinde nitelendirerek, “Bu terör saldırısını şiddetle kınıyoruz. Bu saldırıya ilişkin kapsamlı soruşturma başlatılmalı ve sorumluları cezalandırılmalıdır” ifadelerini kullandı. Aliyev, diplomatik misyonların güvenliği konusunda İran’ın üzerine düşeni yapması gerektiğini belirterek, “Büyükelçilik çalışanları ve aileleri ile diplomatik misyonların güvenliği konusunda İran daha dikkatli olmalı. Saldırıya ilişkin soruşturmanın ise şeffaf bir şekilde yürütülmesini bekliyoruz” dedi. Aliyev, “Tahran'daki Azerbaycan Büyükelçiliği'ndeki saldırı beklenmedik bir olaydı. Ancak iki ülkenin bu alandaki iş birliği öyle olmalıdır ki, hiç kimse bu tür olaylar bahanesiyle iki ülkenin dostane ilişkilerini bozma fırsatı bulamasın” şeklinde konuştu.