İran Dışişleri Bakanı Cumartesi günü yaptığı açıklamada, İsrail'in Gazze'de Hamas'a karşı 4 aydır sürdürdüğü savaş boyunca İran ve ABD'nin Lübnanlı silahlı grup Hizbullah da dahil olmak üzere mesaj alışverişinde bulunduğunu söyledi.

İsrailli Fattal: İsrail, dünyadan tamamen izole olmuş durumda İsrailli Fattal: İsrail, dünyadan tamamen izole olmuş durumda

Hüseyin Emirabdullahiyan Beyrut'a yaptığı bir günlük ziyaretin ardından düzenlenen basın toplantısında tercüman aracılığıyla yaptığı açıklamada "Bu savaş sırasında ve son haftalarda İran ve Amerika arasında mesaj alışverişi oldu" dedi.

"HİZBULLAH İSRAİL'E KARŞI SAVAŞMASIN"

ABD'nin Tahran'dan İran'ın desteklediği Hizbullah'tan İsrail'e karşı "bu savaşa geniş çaplı ve tam olarak dahil olmamasını" istediğini söyledi.

Emirabdullahiyan  Cumartesi günü İsrail'i Lübnan'a karşı daha geniş kapsamlı bir savaşa yönelik herhangi bir adım atmaması konusunda uyararak bunun İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu'nun "son günü" olacağını söyleyerek 'tehdit etti'.

Ayrıca İran'ın Gazze savaşını sona erdirmenin tek yolu olarak siyasi bir çözüm gördüğünü söyledi.

Emirabdullahiyan Cumartesi günü erken saatlerde Lübnanlı mevkidaşı Abdallah Bou Habib ile birlikte düzenlediği basın toplantısında "İran ve Lübnan savaşın bir çözüm olmadığını ve kesinlikle savaşı genişletmek istemediğimizi teyit ediyor" dedi.

Emirabdullahiyan ayrıca Tahran'ın Gazze'deki çatışmalara siyasi bir çözüm bulunması için Suudi Arabistan ile görüşmeler yürüttüğünü de söyledi.