Aylık 140 milyondan fazla aktif kullanıcısı olan Minecraft, 27 Ocak’ta açacağı sanal müze ile işgalci Yahudileri anacak.

İşgalci Yahudilerin çeşitli simge yapılarını inşa etmek üzere kurgulanan oyunda “İsrail” işgalci bir devlet olarak görülmesin diye çocukların nazarında meşrulaştırılmaya çalışılıyor.

Minecraft’ın "İsrail'i İnşa Et" adlı organizasyonunda, işgalci İsrail'in çeşitli simge yapılarını inşa etmek için sıkı bir şekilde çalışan 50 kişilik genç bir grubu bulunuyor.

İran: "Suriye, hava savunmasını güçlendirmeye çalışıyor" İran: "Suriye, hava savunmasını güçlendirmeye çalışıyor"

Şalom’da çıkan habere göre Bernard Mordler adlı bir üniversite öğrencisi, projeyi hayata geçirmek için “İsrail’i İnşa Et” oyun grubunun başkanı Alex Gold ile birlikte çalışarak Yad Vaşem Holokost Müzesi’nin birebir kopyasını sanal ortamda oluşturdu.

Sanal müze, Herzliya tabanlı bir harita hizmeti olan Simplex'in yardımıyla hem Holokost'tan kurtulanların hem de kurbanların resimlerini, günlüklerini ve kişisel eşyalarını içeren bir deneyim sunacak.

Filistin’in işgal ettikleri bölgeleri olan Kudüs'ün Eski Şehri, Masada Ulusal Parkı, Tel Aviv'in Rabin Meydanı ve meclis binası da oyunda yer alıyor. Kudüs'teki Yad Vaşem Holokost Müzesi'nin ve Hayfa'daki Bahai Bahçeleri’nin dijital modellerinin ise 27 Ocak’ta oyunculara tanıtılacağı açıklandı.