İsrail ordusuna silah üreten bir fabrikanın internet bağlantısını kesmek amacıyla aktivistler tarafından eylem gerçekleştirildi. İskoçya'nın başkenti Edinburgh'daki Leonardo fabrikasını hedef alan eylemde, fabrikanın internet kabloları kesildi.

"Palestine Action Scotland" adlı gruba mensup aktivistler, eylemin sorumluluğunu üstlendi. Grup, Leonardo'nun ürettiği silahların İsrail tarafından Filistinlilere karşı kullanıldığını ve bu nedenle şirketi hedef aldıklarını belirtti.

Siyonist ordu sözcüsü: "Hamas'ı ortadan kaldırabileceğimizi düşünenler yanılıyor" Siyonist ordu sözcüsü: "Hamas'ı ortadan kaldırabileceğimizi düşünenler yanılıyor"

Aktivistler, sabahın erken saatlerinde harekete geçerek fabrikanın internet kablolarını kestiklerini ve üzerine kırmızı boya döktüklerini duyurdu. Eylemin, fabrikanın operasyonlarını aksatmayı ve İsrail'in Filistin'deki işgaline karşı farkındalık yaratmayı amaçladığı belirtildi.

Leonardo şirketi ise konuyla ilgili henüz bir açıklama yapmadı. Polis, olayla ilgili soruşturma başlattığını duyurdu.

Leonardo, Edinburgh fabrikasında İsrail ordusu ve donanması tarafından kullanılan askeri uçaklar için ekipman ürettiğini reddetmiyor. Şirket, faaliyetlerinin uluslararası hukuka uygun olduğunu ve tüm ihracatların Birleşik Krallık hükümeti tarafından onaylandığını belirtiyor.

Ancak, aktivistler Leonardo'nun İsrail'in Filistin'e yönelik saldırılarında suç ortaklığı yaptığını ve şirketin insan hakları siciline ilişkin endişelerini dile getiriyor. Gösteriyi düzenleyen gruplar, Birleşik Krallık hükümetine Leonardo'ya silah ihracatını durdurması ve İsrail'e yönelik bir silah ambargosu uygulaması çağrısında bulundu.