Rusya’nın Ukrayna işgalinin başlangıcından bu yana İsrail, “askeri teknolojilerin İran’ın eline geçebileceği” gibi birtakım güvenlik sebeplerini gerekçe göstererek Kiev yönetimine askeri ve savunma yardımı yapmayı reddediyordu.

Ancak ABD ve diğer Batılı ülkelerden yapılan onlarca itiraz, İsrail’i Ukrayna’ya somut bir destek sağlamaya zorladı.

Bu kapsamda İsrail Savunma Bakanlığının Savunma Araştırma ve Geliştirme Müdürlüğü ile Siyasi-Askeri Büro yetkilileri temin edilecek askeri sistemlerin Ukrayna sistemlerine entegresini sağlama çalışmalarında bulunmak üzere Ukrayna’nın başkenti Kiev’e bir ziyaret gerçekleştirdi.

Kiev çevresine erken uyarı sistemi

İsrail’in Rus güçleri tarafından yapılan hava saldırılarına karşı daha erken önlem alınabilmesi için başkent Kiev’in çevresinde “erken uyarı sistemi” kurmayı planladığı belirtiliyor.

Bu kapsamda, İsrail’in Filistinli silahlı grupların ateşlediği füze ve roket saldırılarına karşı kullandığı “Red Alert” erken uyarı sisteminin Ukrayna’ya ait uyarı sistemlerine entegre edilmesi düşünülüyor.

CNN: ABD, Çin ve Rusya nükleer çalışmalarını hızlandırıyor CNN: ABD, Çin ve Rusya nükleer çalışmalarını hızlandırıyor

Söz konusu sistemle başkent Kiev’e atılan füzelerin iniş alanının tespit edilmesi öngörülüyor. Fakat belli bir rotada hareket etmedikleri ve uzaktan komuta edilmeleri sebebiyle kamikaze dronelar ve seyir füzeleri karşısında başarısız olabileceği belirtiliyor.

Ukrayna ve İsrail’in Rus füzelerine karşı erken uyarı sistemlerinin testlerini eylül ayında başlatabileceği ifade ediliyor.

Silah desteğinin Netanyahu'nun Batı ile olan gerilimi yumuşatmak için yapıldığı düşünülüyor.