Cohen, İsrail'i ziyaret eden İtalya Dışişleri Bakanı Antonio Tajani ile Batı Kudüs'te bir araya geldi.

İsrail Dışişleri Bakanlığından meydana getirilen yazılı açıklamaya nazaran iki Bakan, "Avrupa'nın geçen yıl yaşamış olduğu enerji krizinin peşinden İsrail ve İtalya'nın Akdeniz'de enerji işbirliğini ilerletmeyi" kararlaştırdı.

Bakan Cohen'in, İtalyan mevkidaşından, iki ülke arasındaki yakın ilişkilere dayanarak, "Avrupa'nın İsrail-Filistin çatışmasına ve İsrail'in iç işlerine müdahalesini önlemek için harekete geçmesini" istediği açıklandı.

Açıklamada, İsrail'in hangi Avrupa ülkesinin, hangi konudaki politikasından rahatsız olduğuna ilişkin ayrıntıya ise yer verilmedi.

Görüşmede ikilinin, öteki konuların yanı sıra İran'ın faaliyetlerini de ele almış olduğu ve Bakan Cohen'in, "İran Devrim Muhafızları Ordusu'nun Avrupa'da terör örgütü ilan edilmesi ve İran'ın nükleer güç elde etmesinin mümkün olan her şekilde önlenmesi gerektiğini vurguladığı" kaydedildi.

Ayrıca iki Bakan'ın, İsrail ile İtalya arasındaki ilişkilerin derinleştirilmesi için ortak hareket etme taahhüdünde bulunarak, dışişleri bakanlıkları içinde siyasal diyalog kurulmasına yönelik bir mutabakat zaptı imzaladığı aktarıldı.

Öte taraftan İtalyan Bakan Tajani, İsrail temasları kapsamında Başbakan Binyamin Netanyahu ile de bir araya geldi.

Tajani, İsrail temasları öncesinde bugün, Ramallah'ta Filistinli mevkidaşı Riyad el-Maliki'nin yanı sıra Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ve Başbakan Muhammed İştiyye ile görüşmüştü.