Bir askeri sözcü Pazar günü yaptığı açıklamada, İsrail ordusunun bir tugay hariç tüm kara birliklerini Gazze Şeridi'nin güneyinden çektiğini söyledi.

Bir İsrail tugayı genellikle birkaç bin askerden oluşuyor.

Ebu Ubeyde'den İsrailli esirlerle ilgili açıklama Ebu Ubeyde'den İsrailli esirlerle ilgili açıklama

Ordu konuyla ilgili daha fazla ayrıntı vermedi. Çekilmenin, Gazze'nin güneyindeki Refah kentini uzun süredir tehdit eden ve İsrailli liderlerin "Hamas'ı ortadan kaldırmak için" gerekli olduğunu söylediği saldırıyı geciktirip geciktirmeyeceği belli değildi.

Geri çekilme, Mısır'ın ateşkes ve rehine serbest bırakma anlaşmasına varmayı amaçlayan yeni bir görüşme turuna ev sahipliği yapmaya hazırlandığı günlerde gerçekleşti.

Hamas'ın altı ay önce 7 Ekim'de İsrail'e düzenlediği saldırının ardından İsrail'in Gazze'ye başlattığı saldırılar geçtiğimiz aylarda Filistin yerleşim bölgesinin güneyine odaklanmıştı.

Refah, Mısır sınırına yakın bölgede barınan 1.4 milyondan fazla Filistinlinin son sığınağı haline geldi.

İsrail rakamlarına göre 7 Ekim saldırısında 250'den fazla kişi rehin alınarak Gazze’ye götürüldü ve yaklaşık 1.200 İsrailli öldürüldü.

Gazze'deki Sağlık Bakanlığı'na göre İsrail saldırılarında tamamına yakını kadın ve çocuklardan oluşan 33.100'den fazla Filistinli yaşamını yitirdi.