ABD'nin Gazze'de kurduğu "tiyatro sahnesi" limanın ömrü kısa sürdü ABD'nin Gazze'de kurduğu "tiyatro sahnesi" limanın ömrü kısa sürdü

Reuters'ın haberine göre, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu altı üyeli Savaş Kabinesini feshetti.

Reuters'ın İsrailli bir yetkiliye dayandırdığı haberine göre, Netanyahu'nun beklenen hamlesi Benny Gantz'ın kabineden ayrılmasından sonra geldi.

İsrail medyası, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun, 7 Ekim saldırısı sonrası kurulan Savaş Kabinesi'ni feshettiğini ve yeni bir kabinenin kurulmayacağını duyurdu. Netanyahu'nun kararı Benny Gantz'ın kabineden istifa etmesinden 8 gün sonra geldi.

Netanyahu'nun Savaş Kabinesinde yer alan Savunma Bakanı Yoav Gallant ve Stratejik İşler Bakanı Ron Dermer ile istişarelerde bulunması bekleniyor.

İsrail ordusundan dün sabah yapılan açıklamada Gazze Şeridi'nin güneyindeki Refah kentinde saldırıların durdurulmadığını, "taktiksel ateşkes" yapıldığını iddia etmişti.

İsrail Başbakanı Netanyahu ise bu iddiaları medyadan duyduğunu öne sürerek, "İsrail'deki siyasi liderlik, ordu sözcüsü (Avichai Adraee) tarafından yayımlanan açıklama hakkında önceden bilgilendirilmedi ve benimle koordine edilmedi, bu asla olmayacak. Medyadan ilk kez bu sabah duyduğum haberin benim açımdan kabul edilemez olduğunu ve benimle koordineli olmadığını söyledim." ifadelerini kullanmıştı.

İstifalar

İsrail Savaş Kabinesi üyesi Gantz 10 Haziran günü, İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılarının 8'inci ayında, Netanyahu başbakanlığındaki olağanüstü hal hükümetinden istifa ettiğini duyurmuştu.

Gantz'tan kısa bir süre sonra da İsrail Savaş Kabinesi üyesi ve eski Genelkurmay Başkanı Gadi Eisenkot'un da Netanyahu başbakanlığındaki olağanüstü hal hükümetinden istifa ettiği belirtilmişti.

İsrail'de siyonist Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir, Benny Gantz ile Gadi Eisenkot'un istifalarının ardından İsrail Savaş Kabinesi'ne üye olarak alınmayı istemişti.