İsrail'in 7 Ekim 2023'te Gazze Şeridi'ne başlattığı saldırılardan iki ay sonra, Filistin'e destek eylemlerinde tanışan gençlerin bir araya gelerek oluşturduğu anti-emperyalist ve anti-kapitalist topluluk Filistin İçin Bin Genç Hareketi, Azerbaycan petrolünün Türkiye üzerinden İsrail’e taşımasını protesto etti.

Sarıyer’deki Azerbaycan Cumhuriyeti Devlet Petrol Şirketi (SOCAR) Türkiye Genel Müdürlüğü önünde yapılan eylemde, "Türkiye'deki en büyük dış yatırımcı SOCAR İsrail'in soykırımını besliyor! - SOCAR işgalciyle ticareti kes!" yazılı pankart açıldı. 

Yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı eylemde sık sık “Yaşasın küresel intifada”, “Nehirden denize özgür Filistin”, “SOCAR'ın petrolü Siyonizm'i besliyor”, “Vanaları kapat, ticareti kes”, “Azerbaycan satıyor, Türkiye taşıyor” sloganları atıldı.

İsrail’e her gün 44 bin varil petrol gidiyor

Filistin İçin Bin Genç adına yapılan açıklamada, İsrail’in petrol ihtiyacının yüzde 60’ının Azerbaycan ve Kazakistan tarafından karşılandığı, Azerbaycan petrolünün Bakü-Tiflis-Ceyhan boru hattı ile Türkiye'ye gelip Ceyhan Limanı’ndan tankerler ile İsrail'e taşındığı belirtildi.

Açıklamaya göre SOCAR, İsrail’e her gün 44 bin varil petrol gönderiyor ve İsrail, ham petrolü Bakü-Tiflis-Ceyhan Boru Hattı’ndan tedarik ederken işlenmiş petrolü de SOCAR’a ait STAR Rafineri’den alıyor.

Türkiye'nin en büyük akaryakıt depolama kapasitelerinden birine sahip olan SOCAR depolama terminalinden İsrail'e son on günde iki adet yük gemisi gittiğini belirten Filistin İçin Bin Genç, “Soykırım faili İsrail durana dek, ticaret yaparak bu suça ortak olanların karşısına dikileceğiz” dedi.

Dışişleri Bakanlığı’ndan Yunanistan’a ‘Ege Denizi’ tepkisi Dışişleri Bakanlığı’ndan Yunanistan’a ‘Ege Denizi’ tepkisi

"Zorlu’dan başladı"

Filistin İçin Bin Genç’ten Demir Karabacak, bugüne kadarki eylemlerini bianet'e anlattı:

“İlk başladığımızda yirmi kişiydik, Zorlu’da 'Bu şatafatlı AVM’nin sahibi Zorlu, işgalciye elektrik üretiyor' pankartı açmıştık. Zorlu Holding’in İsrail’deki üç elektrik santrali İsrail’in elektrik ihtiyacının yüzde sekizini karşılıyordu, o dönem SOCAR’ı çok bilmiyorduk. SOCAR’a temas etmek için bir Azerbaycan konsolosluğu ve ABD konsolosluğu eylemleri yaptık.”

"İsrail’e düzenli olarak petrol taşınıyor" 

SOCAR’ın önemine dikkat çeken Karabacak, "Bakü-Tiflis-Ceyhan boru hattıyla hem Kazakistan’ın hem de Azerbaycan’ın petrolü İsrail’e taşınıyor. Bu ticaret aynı zamanda devletler arası ilişkileri de belirleyen bir ticaret" dedi.

Karabacak, SOCAR'ın Türkiye’de BOTAŞ’ın ortaklarından olduğunu hatırlatarak sözlerini şöyle sürdürdü:

"Burada da doğalgaz ve petrol sermayesinin önemli bir figürü, aynı zamanda İsrail’in de yakıt kaynaklarının ana sağlayıcılarından biri. Türkiye’nin buradaki rolü, AKP hükümetinin ve Erdoğan’ın uzun bir dönem reklamını yaptığı Bakü-Tiflis-Ceyhan boru hattıyla bağlantılı. Belli şirketler üzerinden Ceyhan Limanı’ndan İsrail’e düzenli olarak petrol taşıyor. Buna dair herhangi bir kesinti yok. Erdoğan bir yandan 'Filistin halkının yanındayız' diye hamaset yürütürken diğer yandan bu akışı sonsuz bir biçimde destekliyor."

2023 Filistin-İsrail Savaşı