Batı medyasının sessizliği ve cinsel saldırıyla ilgili yerel tabuların ortasında, Filistinli kurbanlar sıklıkla görmezden geliniyor

7 Ekim’den bu yana İsrail defalarca Hamas'ı cinsel şiddet uygulamakla suçladı. Pek çok ana akım Batılı medya kuruluşu, somut delil olmamasına rağmen bu iddiaları gerçek gibi yaydı.

Terörist Yahudiler, Hamas yenilgisini çocuk ve kadınları öldürerek örtmeye çalışıyor! Terörist Yahudiler, Hamas yenilgisini çocuk ve kadınları öldürerek örtmeye çalışıyor!

Ancak muhabirlerin bu tür suçlamaları dikkate alıp ona göre haber yapması gerekirken, mesele İsrail olunca gazeteciliklerini bir kenara bıraktı.

İsrail'de gözaltında tutuldukları sırada cinsel saldırıya uğradıklarını ve dövüldüklerini söyleyen Filistinlilerin ifadelerine yer veren BM raporuna rağmen, ana akım batı medyası bu konuya fazla ilgi göstermedi. Gazze'deki Filistinli kadınlara yapılanlar medyada çok az yer aldı.

BM raporunun yanı sıra, Filistinli kadınların İsrail güçleri tarafından cinsel istismara uğradığını anlatan çok sayıda belgelenmiş vaka var. Tutuklular iç çamaşırlarına kadar soyulduklarını, dövüldüklerini, arandıklarını ve tecavüzle tehdit edildiklerini bildirdi.

Bu arada İsrail askerlerinin öldürülen veya evlerinden sürülen kadınların iç çamaşırlarını gururla sergilemesi, bu askerlerin kameralar ve TikTok paylaşımları da ciddi bir sorun.

Belgelenen tüm cinsel saldırı vakalarına rağmen İsrail, bunların hepsini çürütmek için tek bir olayı kullandı. Dışişleri Bakanı Israel Katz, “Filistinliler antisemitizmi kışkırtmak için tecavüz hikayeleri uyduruyor.” dedi.

İsrail askerlerinin Filistinli kadınlara yönelik sayısız cinsel saldırı ve aşağılayıcı muamelesi söz konusu olduğu halde, Batı medyasına yansımıyor.

Feras Ebu Hilal, Middle East Eye