Göteborg Temyiz Mahkemesi, Skurup ve Staffanstorp belediyelerinin geçen yıl uygulamaya koyduğu, okul öncesi ve ilkokulda başörtüsü yasağı sonrası İsveç Mahkemesi, bu düzenlemenin anayasaya aykırı olduğu gerekçesiyle yasağı kaldırma kararını onadı.

Göteborg Temyiz Mahkemesi'nin resmi internet sitesinden yayımlanan açıklamada, başörtüsü yasağının anayasaya ve Avrupa Sözleşmesi'ne aykırı olduğu söylenerek iptalinin onaylandığı belirtildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Başı veya saçı örtmek birçok farklı dinde bir gelenek olmuştur. Dini inançtan ilham alınabilen veya motive edilebilen ve bu nedenle bireyin dini inanışının bir parçası olarak görülebilen bir şeydir. Ancak aynı zamanda bireyin ifade özgürlüğünün bir ibaresi olarak da görülebilir ve kültürel veya dini bir geleneğe dayanır. Dolayısıyla Temyiz Mahkemesi'nin vardığı sonuç, belediyelerin kararlarının bireyin dini inancını gösterme özgürlüğünü, hükümet biçimine göre anayasal olarak korunan din özgürlüğüne aykırı bir şekilde sınırladığı yönündedir. Kararlar aynı zamanda Avrupa Sözleşmesi'ne de aykırıdır. Bu, yasa dışı oldukları anlamına gelir. İdare mahkemesi bu nedenle belediye kararlarını iptal ederek doğru olanı yapmıştır."