Festivalin finalinde Tunus asıllı İtalyan rapçi Ghali Amdouni'nin "Soykırımı durdurun" çağrısı yapması etkili olurken, buna İsrail'in Roma Büyükelçisi Alon Bar'ın tepki göstermesi ve RAI Üst Yöneticisi Roberto Sergio'nun da büyükelçinin tepkisi üzerine İsrail'in yanında tutum alması, ülkedeki Filistin destekçileri tarafından protesto edilmeye başlandı.

RAI kanalının Napoli'deki binası önünde toplanan yaklaşık 200 gösterici, İsrail'in yanında yer alan RAI yönetimini, Sanremo Müzik Festivali'nde savaş karşıtı mesajlar veren sanatçıları sansürlemeye çalıştığı gerekçesiyle ve İsrail yanlısı tutum alması sebebiyle protesto etti.

STK'lar Gazze için Fatih Camii'nde bir araya geliyor STK'lar Gazze için Fatih Camii'nde bir araya geliyor

Ellerinde Filistin bayrağı bulunan göstericiler, sık sık "Utanın" ve "Özgür Filistin" şeklinde slogan atarken, Gazze'de bir soykırım yaşandığına dikkati çekti.

Protesto sırasında, RAI binasında önlem alan güvenlik güçleri ile göstericiler arasında zaman zaman gergin anlar yaşandı.

Polisin, protesto sırasında göstericilere copla sert müdahalede bulundukları görüldü.

İtalyan basınındaki haberlere göre, çıkan arbedede 5 gösterici ve 5 güvenlik görevlisi olmak üzere 10 kişi yaralandı. 

Öte yandan, RAI yönetiminin İsrail yanlısı tutum alması sebebiyle ülke genelinde RAI temsilcilikleri önünde başka protestoların da düzenlenmesi bekleniyor.