Japon hükümeti, Güney Kore lideri Yoon Suk-yeol ile eşi Kim Keon Hee’nin hafta içinde Japonya'yı ziyaret edeceğini duyurdu.

Japonya Başbakanı Kişida Fumio, Yoon'un ziyaretinin duyurulması sonrasında Tokyo-Seul ilişkilerini geliştirmeye kararlı olduklarını açıkladı. 

Kabine Baş Sekreteri Matsuno Hirokazu, Güney Kore'yi, "meydan okumalara karşı birlikte çalışılacak önemli partner" şeklinde nitelendirdi.

12 yıldır ne bir Güney Kore lideri Japonya’ya ne de Japon lider Güney Kore’ye ziyarette bulunmuyordu. En son Aralık 2011'de Japon Başbakan Noda Yoşihiko ile Güney Kore Devlet Başkanı Lee Myung-bak arasında Japonya'da gerçekleşmişti.

Japonya'nın 1910-1945 yılları arasındaki Kore işgali sırasında Japon şirketlerin bazı Korelileri zorla çalıştırdığı yönündeki iddialar ve mağdur yakınlarının tazminat talepleri Tokyo-Seul arasındaki başlıca diplomatik sorunlardan biri haline gelmiş, Güney Kore hükümetinin özel sektör tarafından yapılacak bağışların Güney Kore merkezli bir vakıf aracılığıyla hak talebinde bulunan mağdur yakınlarına tazminat olarak ödenmesini öngören önerisi, iki ülke arasındaki ilişkilerde yumuşama umutlarını yeşertmişti. Bu sorun, iki ülke arasında zaman zaman gerilime sebep oluyor.