10 Kasım Cuma günü bir camide okunan hutbede imam, hutbe metni dışına çıkarak, Mustafa Kemal'e rahmet dilemiş, bunun üzerine cuma namazına katılanlardan biri imama tepki göstererek camiyi terk etmişti.

Katil İsrail'e mal taşıyan Arkas Holding protesto edildi Katil İsrail'e mal taşıyan Arkas Holding protesto edildi

Camiyi terk eden Ahmet Bostancı isimli genç sosyal medya hesabından yayınladığı bir videoda hutbede Mustafa Kemal'e rahmet okunmasına tepki göstermişti.

Videonun sosyal medyada hedef gösterilmesinin ardından Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı olaya ilişkin soruşturma başlatmıştı.

Gözaltına alınan Bostancı, "Atatürk Aleyhine İşlenen Suçlar Hakkında Kanun'a muhalefet'' ve ''Türk milletini, Türkiye Cumhuriyeti devletini, devletin kurum ve organlarını aşağılama" suçları kapsamında savcılığa sevk edilmiş ardından ise tutuklanmıştı.

Ahmet Bostancı'nın yakınları tarafından sosyal medya ortamında paylaşılan bilgilere göre bugün yapılan duruşmada Bostancı'nın "tutukluluk halinin devamına" karar verildi.

Avukatından açıklama

Bostancı'nın son durumuna ilişkin Mepa News'e açıklamalarda bulunan avukatı Eyüp Can Akçay, tutuklama süreci şu ifadelerle özetledi:

"10 Kasım Cuma günü resmi hutbede bulunmamasına rağmen imam, Mustafa Kemal'e rahmet ve hatim okuyacağını söyleyince 20 yaşındaki Ahmet Bostancı duruma tepki gösterip camiden çıkıyor. Durumu anlatan videosu ve Mustafa Kemal'le ilgili attığı diğer tweet'ler nedeniyle aynı gün içinde 5816 sayılı kanuna muhalefetten gözaltına alınıyor."

Avukat Akçay, 20 yaşındaki Bostancı'nın gözaltına alındığı emniyette ters kelepçe ile 3-4 defa videolarının çekildiğini ve bu videoların basına servis edildiğini söyledi.

Akçay, "İsnat edilen suçun cezasının üst sınırı 3 yıl hapis cezasıdır. Buna rağmen tutukluluğun sebebini anlayabilmiş değiliz. İlk ifadeden duruşmaya kadar savcılık kaçma ve delil karartma şüphesi nedeniyle tutukluluk talep etmekte, hakim de kabul etmektedir. Şu an yargılama İstanbul Anadolu 13. Asliye Ceza Mahkemesi 2023/1024 E sayılı dosyada devam ediyor." ifadelerini kullandı.

Sosyal medyada fikrini beyan eden bir video paylaşan Ahmet Bostancı 46 günü aşkın süredir tutuklu bulunuyor.