Kanada'da doktorlar birkaç yıldır, kişinin halüsinasyon görmesine, kas erimesine, görme sorunlarına ve hafıza kaybına neden olan bir nörolojik bozuklukla ilgili düzinelerce vaka kaydetti.

New Brunswick eyaletinde bu vakaları yaşayan hasta sayısı 2015 yılında az sayıda iken, birkaç yıl sonra 100'ün üzerine çıktı. Yapılan açıklamaya göre vakalarda artışların yaşanması muhtemel görülüyor.

Moncton'da çalışan Dr. Marrero, hastalar arasındaki endişe verici eğilimi fark eden ilk uzman oldu.

Bağışıklık sistemi ve kanser Bağışıklık sistemi ve kanser

Hükümeti 2021 yılında bu konuda bilgilendirdikten sonra, iki hasta üzerinde yapılan bir dizi test, beyin atrofisi ve nörolojik işlev bozukluğuna dair kanıtlar buldu; ancak spesifik bir teşhis bulamadı. Bu nedenle hükümetin o zamandan beri endişelenecek bir şey olmadığına inanıyor.

Public Health New Brunswick (PHNB) tarafından Şubat 2022'de yayınlanan bir raporda, nedeni bilinmeyen bir nörolojik sendrom kümesine dair kanıt bulunmadığı iddia edildi.

Raporda şu ifadelere yer verildi: "Bu kümenin bir parçası olan kişiler vakadan vakaya önemli ölçüde farklılık gösteren semptomlar göstermiştir ve ortak bir hastalık ya da nedeni bilinmeyen bir sendrom olduğuna dair herhangi bir kanıt bulunmamaktadır. Ayrıca, şüpheli vakalarla veya vekilleriyle yapılan kapsamlı görüşmelerde, potansiyel risk faktörleri olarak tanımlanabilecek herhangi bir spesifik davranış, gıda veya çevresel maruziyet tespit edilmemiştir."

Yardımsız yürüyemiyor

21 yaşındaki Gabriel Cormier'in, bu gizemli semptomları yaşayanlardan biri olarak yardımsız yürüyemez hale geldiği belirtildi.

Eyaletten, sahip olabileceği rahatsızlıkların bir listesini içeren bir mektup aldığı belirtilse de Cormier'in bu konuda onlarla hiç konuşma fırsatı bulamadığını söyledi.

Cormier, "Süreci 'inanılmaz derecede profesyonellik dışı' olarak nitelendiren Gabrielle şunları söyledi: "Gözetim komitesinden tek bir nörolog benimle konuşmadı ya da tıbbi geçmişim için aile doktoruma ulaşmadı" dedi.

Şimdi bir grup Brunswick hastası hükümetin soruşturmayı sürdürmesini talep ediyor.