Yetkililerden biri, Hamas'ın sekiz aydır devam eden savaşta İsrail'in Gazze Şeridi'nin kontrolünü ele geçirme girişimlerini engellemek için vur-kaç taktiklerine başvurduğunu söyledi.

Terörist İsrail, en güneydeki Refah kentinin derinliklerine doğru ilerledikçe Kassam Tugayları'nın düşman hatlarının gerisindeki hedefleri vurmak için pusulara ve el yapımı patlayıcılara başvurduklarını belirterek, “Önceki aylarda Hamas savaşçıları kendi bölgelerine girer girmez İsrail güçlerinin önünü keser, onlarla çatışır ve ateş ederdi. Ancak şimdi operasyon şekillerinde gözle görülür bir değişim var. Önce İsrail askerlerinin konuşlanmasını bekliyorlar ve sonra pusu kurup saldırılar düzenlemeye başlıyorlar” ifadelerini kullandı.

Siyonistlerden ele geçirilen silahlar

İsimlerinin açıklanmasından korkan Siyonist kuyrukçusu ABD'li "yetkili"ler ise, bu tür taktiklerin Hamas'ın tüneller aracılığıyla Gazze'ye sokulan silahlar ve patlamamış mühimmattan yeniden kullanılan ya da İsrail güçlerinden ele geçirilen diğer silahlarla desteklenerek aylarca savaşmaya devam etmesine yardımcı olabileceğini söyledi.

Söz konusu uzatılmış zaman diliminden bahsedilmesi, soykırımcı Netanyahu'nun ulusal güvenlik danışmanının geçen hafta savaşın en az 2024'ün sonuna kadar sürebileceği yönündeki iddiasıyla da örtüşüyor.

Öte yandan, paralel bir propaganda kampanyası yürüten mücahitler, İsrail güçlerine kurdukları pusuların videolarını çekip montajlayarak Telegram ve diğer sosyal medya uygulamalarında yayınlıyor.

Terörist İsrail Ordu Sözcüsü Peter Lerner yaptığı açıklamada, ordunun Hamas'ı yok etmekten halen uzak olduğunu belirtti.

“Refah, son kale”

Ordunun Hamas’ın taktiklerindeki değişime uyum sağladığını ifade eden Lerner, İsrail'in tüm Hamas savaşçılarını ortadan kaldıramayacağını ya da tüm tünellerini yok edemeyeceğini kabul etti. Lerner, “Sahadaki tüm teröristleri öldürmek gibi bir hedefimiz yok. Bu gerçekçi bir hedef değil. Ancak Hamas'ı bir yönetim otoritesi olarak yok etmek ulaşılabilir ve elde edilebilir bir askeri hedeftir” şeklinde konuştu.

Siyonist yetkililere göre 7 bin ila 8 bin arasında Hamas savaşçısı Refah'ta savaşıyor ve şehir hareketin ‘son kalesi’ konumunda. 

Yetkililer ayrıca, Hamas liderlerinden Yahya Sinvar, kardeşi Muhammed ve Sinvar'ın ikinci adamı Muhammed ed-Dayf'ın hayatta olduğunu ve İsrailli esirlerle birlikte tünellerde saklandıklarına inanıldığını söylüyor.

ABD yönetiminden başka bir "yetkili" ise, Kassam Tugayları’nın saldırılardan sonra hızla geri çekilme, yeniden toparlanma ve yeniden ortaya çıkma becerisi gösterdiğini itiraf etti.

Lerner, 2006'dan bu yana Gazze Şeridi'ni yöneten Hamas'ın üstesinden gelmek için İsrail'in önünde uzun bir mücadele olduğunu kabul etti. Lerner, “17 yıl içinde yeteneklerini geliştirmeyi başardıktan sonra artık hızlı bir çözüm yok” diye konuştu.

'Gazze Metrosu' /Tüneller

Hamas yıllar içinde 500 kilometre uzunluğunda bir yeraltı tünelleri şehri inşa etti. İsrail ordusu tarafından ‘Gazze Metrosu’ olarak adlandırılan tünel ağı, New York metro sisteminin yaklaşık yarısı uzunluğunda olduğu belirtiliyor.

Su, elektrik ve havalandırma ile donatılmış olan ağda Hamas liderlerinin yanı sıra komuta ve kontrol merkezleri ile silah ve mühimmat depoları da bulunuyor.

Siyonist ordu, geçen hafta yaptığı açıklamada, “silah kaçakçılığını önlemek için” Gazze Şeridi ile Mısır arasındaki kara sınırının tamamını kontrol altına aldığını duyurdu. Açıklamada, bölgede Hamas tarafından Gazze Şeridi'ne silah taşımak için kullanılan yaklaşık 20 tünel bulunduğu belirtildi.

Mısır Devlet Enformasyon Servisi, İsrail'in ülkeden silah kaçakçılığı yapıldığı iddialarına ilişkin yorum talebine yanıt vermedi. Mısırlı yetkililer daha önce sınır ötesi silah kaçakçılığının varlığını reddetmiş ve Mısır'ın Gazze Şeridi'ne giden tünel ağlarını yıllar önce imha ettiğini söylemişti.

28 Şubat'ın darbecileri geziyor, mazlumlar ise hala hapiste! 28 Şubat'ın darbecileri geziyor, mazlumlar ise hala hapiste!

Felluce” karşılaştırması

Bu arada, Arap bölgesinden isminin açıklanmasını istemeyen iki hükümet kaynağı, İsrail ordusunun, ABD'nin 2004-2006 yılları arasında Washington liderliğindeki Irak işgalinin ardından Felluce kentinde karşılaştığına benzer güvenlik tehditleriyle karşı karşıya kalabileceğini belirtti. Felluce’de gösterilen muazzam direniş, dönemin işgalci kuvvetlerinin unutamadıkları acı bir tecrübe olarak hafızlarına kazınmış durumda...

“İsrail, Gazze’den tamamen çekilmeyecek”

Öte yandan, ABD'nin Yakın Doğu İşlerinden Sorumlu eski Dışişleri Bakan Yardımcısı David Schenker, İsrail ordusunun Gazze Şeridi'nden tamamen çekileceğine dair herhangi bir işaret olmadığını belirtti.

ABD merkezli bir düşünce kuruluşu olan Washington Enstitüsü'nde kıdemli araştırmacı olan Schenker, “İsrail güvenlik kontrolünü elinde tutacağını söylüyor, bu da Gazze Şeridi üzerinde sürekli insansız hava araçları göndereceği ve Hamas'ın yeniden gruplaştığını gördüklerinde hiçbir kısıtlamanın onları durdurmayacağı anlamına geliyor” dedi.

“Militanlarla mücadelenin karmaşık doğası”

Diğer yandan Netanyahu'nun Savaş Kabinesi üyesi ve eski Genelkurmay Başkanı Gadi Eisenkot, geçtiğimiz hafta Knesset'in Dış İlişkiler ve Savunma Komitesi'ne kapalı kapılar ardında verdiği ifadede militan gruplarla mücadelenin karmaşık doğasına vurgu yaptı. Eisenkot, “Bu dini, milli, sosyal ve askeri bir mücadeledir. Nakavt edici bir darbesi yoktur, ancak büyük olasılıkla birkaç yıl sürecek uzun vadeli bir savaş olacaktır” itirafında bulundu.