Giderek artan sayıda Amerikalı, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarının durdurulmasını talep etmek ya da Filistinlilere desteklerini belirtmek için, Filistinlilerle yakından bağlantılı olan kendine özgü desenli bir atkı olan kefiye takıyor.

ABD'li distribütörler, İsrail katliamının başladığı Ekim ayından bu yana eşarp satışlarının arttığını söylerken, bazı protestolarda kefiyelerin güvenlik güçleri tarafından zorla çıkarıldığını ve takanların sözlü ve fiziksel tacize hedef olduğunu bildiriyor.

"Bir ışık düğmesi gibiydi. Birdenbire yüzlerce insan aynı anda web sitesine girdi ve alabildikleri her şeyi satın aldılar," diyor 1961'de açılan ve İsrail işgali altındaki Batı Şeria'da kalan tek kefiye üreticisi olan Hirbawi'nin ABD distribütörü Azar Aghayev.

"Elimizdeki stok iki gün içinde tükendi"

Markasının patentini almış olan Hirbawi, ABD ve Almanya'daki web siteleri ve Amazon üzerinden uluslararası eşarp satışı yapıyor. Aghayev, ABD web sitesinde yer alan ve geleneksel siyah ve beyazın yanı sıra parlak renkleri de içeren 40 çeşidin tamamının tükendiğini söyledi.

E-ticaret analiz firması Jungle Scout'un verilerine göre, Amazon.com'da 7 Ekim ve 2 Aralık tarihleri arasındaki 56 günde puşi eşarp satışları bir önceki 56 güne kıyasla %75 arttı. "Kadınlar için Filistin atkısı" aramaları 4 Aralık'a kadarki üç ayda bir önceki üç aya kıyasla %159 artarken; "askeri atkı shemagh", "keffiyeh palestine" ve "keffiyeh" aramaları sırasıyla %333, %75 ve %68 arttı.

ABD'de Filistinlileri destekleyenler Orta Doğu'daki çatışmalar başladığından bu yana tehdit ve saldırılarla karşı karşıya kalıyor.

Virginia'da yaşayan eski bir Birleşmiş Milletler görevlisi olan 38 yaşındaki Hazami Barmada, geçtiğimiz günlerde Beyaz Saray'ın dışında ve Washington'un Georgetown semtinde Gazze'de ateşkesi desteklemek için protesto gösterisi düzenlerken bir fular taktı.

Eşarbı takmanın kendisini "süper güç" gibi hissettirdiğini, Filistin mirasıyla yeniden bağ kurduğunu ve Gazze'deki çocuklarla sembolik bir bağ sunduğunu söyledi. Ancak bunun aynı zamanda sözlü tacizi de beraberinde getirdiğine inanıyor. Barmada, "Hesaplanmış bir risk alıyorum" dedi.

Kasım ayında New York'ta Rockefeller Center'da düzenlenen Noel ağacı ışıklandırmasında puşi takan bir katılımcının puşisi bir güvenlik görevlisi tarafından çekilerek çıkarıldı.

ABD, katliam için terörist İsrail'e MK-82 gönderiyor ABD, katliam için terörist İsrail'e MK-82 gönderiyor

Fotoğrafçı Eduardo Munnoz, güvenlik görevlisinin kalabalığın ön tarafında elinde bir pankart, bir Filistin bayrağı ve bir de kefiye giyen protestoculara yaklaşarak üçünü de yakaladığını ve protestocunun boynundaki kefiyeyi aldığını söyledi.

Amerikan-İslam İlişkileri Konseyi, Brooklyn'deki bir çocuk parkında saldırıya uğrayan bir babadan, "terörist" atkısı taktığı söylenen Harvard mezunu bir öğrenciye kadar, puşi taktığı için hedef alınan pek çok kişiyi belgeledi.

Olayda, ikisi puşi takan Filistin kökenli üç üniversite öğrencisi geçen ay Burlington, Vermont'ta yürüyüş yaparken vuruldu. 20 yaşındaki Hisham Awartani'nin göğsünden aşağısı felç oldu. Yetkililer bir şüpheliyi cinayete teşebbüsle suçladı ve olayın nefret saikiyle işlenmiş bir suç olup olmadığını araştırıyor.

Öğrencilerden Kinnan Abdalhamid'in annesi Tamara Tamimi geçen hafta CBS News'e verdiği demeçte, "bu şekilde giyinmemiş ve Arapça konuşmamış olsalardı" hedef alınmayacaklarına inandığını söyledi.

Reuters