Millet İttifakı'nın Cumhurbaşkanı adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal KılıçdaroğluHDP'yi saat 12.00'de ziyaret etti.

Kılıçdaroğlu ziyaretinde HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan ile Mithat Sancar ile görüştü. TBMM'deki görüşmesi 1 saat sürdü.

Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

"Kendilerine Millet İttifakı'nın hazırladığı ortak mutabakat metnini ve anayasa değilikliği metnin verdik. Bağımsız ve tarafsız yargı mutlaka olmalı, hukuk devleti mutlaka olmalı, gelir dağlımındaki dengesizliğin giderilmesi gerekiyor. Yerel yönetimler üzerinde duruldu. Kayyum uygulamasının olmaması gerektiğini ifade ettik. Seçimle gelen seçimle gider.

Siyaset kavga alanı olmamalı. Bu ülke kavgadan bıkmadı mı? Bu akşam yine belirli TV kanallarında belirli şeyler söylenecek. Neden kavga ediyoruz? Toplumu niçin ayrıştırıyoruz? Siyaset sorun yaratmamalı sorun çözmeli. Parti kapatılması... 21. yüzyılındayız hala bunun arayışları doğru değil. Kapatayım da şunun oyları bana gelsin... Parti kapatmanın bizim ortak mutabakat metninde düzenlemeler var. Bunun zorlaştırılması gerekiyor.

Yargının bir sopa olarak kullanılması... Siyasetin üzerinde bir sopa olarak kullanılmasını kabul etmiyoruz. Hakim hukukun üstünlüğüne göre karar verir, kanuna göre değil. Bu olduğu takdirde gerçek demokrasiyi inşa edebiliriz. 

Mithat Sancar ise şunları kaydetti:

"Kılıçdaroğlu ve heyetin bizleri ziyaretini değerli buluyoruz. Pek çok konu ele alındı. Türkiye çok boyutlu bir kriz yaşıyor. Deprem içinde bulunduğumuz yıkımı çıplak gözle gösterdi. Acıları yok sayarak siyaseti yürütmek mümkün değil. Bizler yapıcı bir görüşme gerçekleştirdik. Partimiz yıkımdan ağır zarar gören toplumsal kesimlerini onarma konusunda acil bir programa ihtiyacı olduğunu düşünüyoruz."