Trump'ın mitinginde ateş açıldı Trump'ın mitinginde ateş açıldı

Hastalık taşıyan köpekleri Şanlıurfa'dan Ankara'ya getirdikleri iddiasıyla haklarında "bulaşıcı hastalıklara ilişkin tedbire aykırı davranma" ve "sahipli hayvana işkence" suçlarından 8 aydan 4 yıla kadar hapis istemiyle dava açılan sanıklar Yaşama Tutunan Patiler Derneği Başkanı Buket Özgünlü Boyacı ve Muhammed Savaş Demir'in yargılanmasına başlandı.

Tutuklu sanık Buket Özgünlü Boyacı, sosyal medyada gördüğü paylaşımlar üzerine basın açıklaması yapmak amacıyla bazı gönüllüler, STK üyeleri ve Ankara Barosu avukatlarıyla Şanlıurfa'ya gitme kararı aldıklarını söyledi.

Sanık Boyacı, Siverek ilçesindeki barınağa gittiği sırada yol üzerinde herhangi bir kuduz ve karantina uyarı tabelasının olmadığını, polis veya jandarma kontrol noktasıyla karşılaşmadıklarını öne sürdü.

Duruşma savcısının, "Hasta hayvanları yakındaki bir kliniğe götürmek yerine neden Ankara'ya götürmeyi seçtin?" sorusu üzerine Boyacı, "Yol üzerinde güvendiğim ve bildiğim veteriner yoktu. O yüzden tedavilerinin yapılması için Ankara'ya getirdim." yanıtını verdi.

Tanık beyanlarının ardından mütalaası için söz verilen duruşma savcısı, sanık Boyacı'nın tutukluluk halinin devamına karar verilmesini istedi. Ara kararını açıklayan mahkeme hakimi, sanık Boyacı'nın adli kontrol şartıyla tahliyesine karar vererek duruşmayı erteledi.

Ne olmuştu?

İddiaya göre, Özgünlü, "hayvanları kurtarma" bahanesiyle barınaklardan köpekleri alıp, sosyal medyada "köpeklerin sağlığı kötü" diyerek para topluyordu. Ancak soruşturma sonucunda, Özgünlü'nün sağlığı iyi olan köpekleri bile sakatlayarak "acınacak" hale getirdiği ve bu şekilde daha fazla para topladığı ortaya çıktı. Daha önce, ev kirasını ödeyemediği gerekçesiyle mahkemeye verilen Özgünlü'nün, polis sorgusunda 9 daire ve 2 depo sahibi olduğu, ayrıca 7 estetik operasyon ve güzellik seanslarına 1 milyon 110 bin TL harcadığı tespit edildi.