Middle East Eye'a konuşan kaynaklara göre Körfez ülkeleri ABD'yi, İran'ın İsrail'e yönelik olası bir saldırısına karşılık olarak kendi topraklarındaki Amerikan askeri üslerini kullanmamasını istedi.

MEE'ye konuşan üst düzey bir ABD'li yetkiliye göre, ABD'nin Körfez'deki müttefikleri, Tahran'a ya da onun vekillerine karşı krallıklarındaki üslerden yapılacak bir ABD misillemesine kendilerini bağlayabilecek yolları kapatmak için uğraşıyor.

Gerginlik tırmanırken Suudi Arabistan, BAE, Umman ve Kuveyt, on binlerce ABD askerinin petrol zengini yarımadada konuşlanmasına izin veren üs anlaşmalarının karmaşık ayrıntılarına ilişkin soruları gündeme getirdi.

Ayrıca ABD'nin İran'a bir misilleme saldırısı düzenlemesi durumunda ABD savaş uçaklarının hava sahaları üzerinden uçmasını engellemek için harekete geçiyorlar.

Kassam Tugayları'ndan Aşkelon'a roket saldırısı Kassam Tugayları'ndan Aşkelon'a roket saldırısı

ABD on yıllardır Körfez'deki askeri üslere yatırım yapıyor. MEE'ye konuşan mevcut ve eski ABD'li yetkililer, İran'a yakınlıkları göz önüne alındığında, bu hava üslerinin ABD için İran'a karşı en uygun fırlatma rampaları olacağını söylüyor.

Körfez monarşilerinin isteksizliği, İran'ın İsrail'e yönelik olası bir saldırısına nasıl karşılık verileceği konusunda harekete geçecek Biden yönetiminin hazırlıklarını zorlaştırıyor. Mevcut ve eski ABD'li yetkililer MEE'ye, daha önce başka yerlerde de bildirildiğine göre, bir saldırının yakın olduğuna inandıklarını söylediler.

Körfez ülkelerindeki ABD üsleri

ABD'nin Orta Doğu'da en az 40,000 askeri bulunuyor. Bunların çoğunluğu petrol zengini Körfez ülkelerinde, bir dizi stratejik hava ve deniz üssünde bulunuyor.

Suudi Arabistan'ın Prens Sultan Hava Üssü, F-16 ve F-35 savaş uçaklarını kullanan ABD'nin 378. Hava Seferi Kanadına ev sahipliği yapmakta. ABD, BAE'nin Al Dhafra Hava Üssü'nde MQ-9 Reaper insansız hava araçları ve jet avcı uçakları işletiyor. Kuveyt'in Ali al-Salem Hava Üssü 386. Hava Seferi Kanadına ev sahipliği yapıyor.

Katar'ın Al Udeid Hava Üssü ABD Merkez Komutanlığı'nın bölgesel karargâhına ev sahipliği yapıyor. MEE daha önce bazı İsrailli askeri yetkilileri de ağırladığını bildirmişti, ancak bu yetkililerin hala ülkede olup olmadıkları belli değil.

Bahreyn ada krallığı, ABD Deniz Kuvvetleri Merkez Komutanlığı ve ABD Beşinci Filosu karargahlarına bağlı yaklaşık 9.000 ABD askerine ev sahipliği yapmakta.

Umman ayrıca ABD ordusunun uçuşlarına ve liman ziyaretlerine de izin veriyor.