Babillere ait 3 bin yıllık tablet İstanbul’da

Babil uygarlığına ait 3 bin 700 yıllık tablet, uzun zamandır İstanbul Arkeoloji Müzesi’nde sergileniyor. Matematik tarihi açısından önemli bir yere sahip olan tabletin üzerinde geometri örnekleri bulunuyor.

Kültür - Sanat 10.08.2021, 08:40
Babillere ait 3 bin yıllık tablet İstanbul’da

Babil uygarlığına ait 3 bin 700 yıllık tablet, İstanbul'da bir müzede sergileniyor. İstanbul'a gelerek araştırmalar yapan Avustralyalı bir matematikçi, 3 bin 700 yıllık bir kil tablet üzerinde bilinen en eski uygulamalı geometri örneği olduğunu söyledi. İstanbul Arkeoloji Müzesi Müdürü Rahmi Asal ise, "Üzerindeki geometrik ayrıntılardan ilk matematik tablet olduğu düşünülse de aslında biz arkeologlar biliyoruz ki bu daha öncelere dayanıyor" dedi.

Avustralyalı bilim insanlarının araştırmalarına göre, Babilliler, trigonometri ilmini ünlü Yunan filozof ve matematikçi Pisagor'dan tam bin yıl önce keşfetti. Matematik tarihini en baştan yazan 3 bin 700 yıllık Si.427 adlı tabletin üzerinde bulunan şekiller, onun arazi ölçmek için kullanıldığını tahmin ettiriyor.

M.Ö. 1900 ile 1600 yıllarına ait olduğu bilinen, antik Babil uygarlığına ait olan ve Si.427 olarak isimlendirilen bu tablet 1894'te, Irak'ın başkenti Bağdat'taki Sippar'da çıkarıldı. Ancak tablet, Avustralya'daki New South Wales Üniversitesi'nden Dr. Daniel Mansfield’in İstanbul’a gelip analiz çalışması yapana kadar anlaşılamadı.

Mansfield, 3 bin 700 yıllık bir kil tablet üzerinde bilinen en eski uygulamalı geometri örneği olduğunu açıkladı.

“Aynı fikirde değiliz”

Tablet, yıllardır İstanbul Arkeoloji Müzesi'nde sergileniyor. İstanbul Arkeoloji Müzesi Müdürü Rahmi Asal, "İlginç bir durum. Yaklaşık 20 yıldır teşhirde olan bir eserden bahsediyoruz. Tablet gerçekten çok önemli bir tablet. 1894 yılında Osman Hamdi Bey'in yönlendirmesiyle bir Fransız Arkeologun çalışmalarıyla keşfedildi. Üzerindeki geometrik şekillerden dolayı geometriyle ilişkilendiriliyor. Avustralya'daki New South Wales Üniversitesi'nden Dr. Daniel Mansfield tarafından yapılan araştırmayı ülkemizde yaptıktan sonra gündeme geldi. Üzerindeki geometrik ayrıntılardan ilk matematik tablet olduğu düşünülse de aslında biz arkeologlar biliyoruz ki bu daha öncelere dayanıyor. Araştırmada Pisagor teoremi ile ilişkilendirildi. Oradan hareketle bu tabletin bir kadastral belge olduğuyla matematik biliminden faydalandığı öne sürülüyor. İlk olduğu konusunda ve tek olduğu konusunda aynı fikirde değiliz" ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 04 Şubat 2023
İmsak 06:38
Güneş 08:05
Öğle 13:23
İkindi 16:05
Akşam 18:31
Yatsı 19:52
Günün Karikatürü Tümü