Tarihi eserin üzerine otel ve iş hanı yapıldı

Fatih'te geç Roma döneminden günümüze ulaşan ve Forum Tauri’nin (pazar yeri) altyapıları olan cryptoporticusün (depo) üzerine, demir iskelelerle iş hanı ve otel yapıldığı ortaya çıktı.

Kültür - Sanat 09.08.2021, 14:00 09.08.2021, 14:04
Tarihi eserin üzerine otel ve iş hanı yapıldı

Fatih'te geç Roma döneminden günümüze ulaşan ve Forum Tauri’nin (pazar yeri) altyapıları olan cryptoporticusün (depo) üzerine, demir iskelelerle iş hanı ve otel yapıldığı ortaya çıktı.

Bu kalıntıların İstanbul arkeolojisi için çok önemli olduğunu söyleyen Doç. Dr. Hasan Ferudun Özgümüş, iş hanının altında kalan kısmının perişan vaziyette olduğunu ve korunmazsa çöplerin içinde yok olup gideceğini kaydetti.

Öte yandan yapının bir otelin altına kadar devam ettiğini belirten Özgümüş, oranın ise gayet güzel korunduğunu ifade etti.

Tarihi kalıntı hakkında bilgi veren İstanbul Üniversitesi, Güzel Sanatlar Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hasan Ferudun Özgümüş, “Bu gördüğünüz kalıntılar Forum Tauri’nin altyapıları, bu altyapıların iki fonksiyonu var. Bunlardan birincisi antrepo yani depo olarak kullanılmış. Çünkü yukarısı pazar yeri ve pazar yerinde satılan malların depolandığı yer, biz buna sanat tarihinde cryptoporticus diyoruz. Cryptoporticus olarak kullanılmış ve bu kötü bir örneği maalesef çöplüğe dönmüş. İkinci fonksiyonu ise Forum Tauri’nin yapıldığı yer düz bir alan değil. Marmara Denizi’ne doğru eğimli bir arazi ve o araziye bir platforum teşkil etsin diye bu cryptoporticusü yapmışlar.” diye konuştu.

Tarihi yapının öneminden bahseden Özgümüş, “Her halde 6’nıcı yüzyılda burada birtakım inşaat faaliyetleri de olmuş. Çünkü burada bir ikamet yeri var. Tam karşıda bir hipokaust yani ısıtma sistemi olduğunu görüyorsunuz. Bu sistem sadece hamamlarda kullanılan bir ısıtma sistemi değildir. İkametlerin de ısıtılmasında kullanılmıştır. Bazı kısımları bu cryptoporticus sarnıca çevrilmiş ama ben içine su koyulduğundan şüpheliyim, çünkü burası su tutmaz. Böyle bir fonksiyonu var. Bu sistem modern bir binanın altına kadar devam ediyor. Orası çok güzel korunmuş. Burası temizlense çok iyi olacak. İstanbul arkeolojisi için önemli bir buluntu burası. Böyle perişan bir vaziyette duruyor. İnşallah ileride, yetkililerimiz, parası olanlar bir tasarrufta bulunur ve burayı kurtarırlar. Yoksa burası yok olup gidecek.” dedi.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 28 Ocak 2023
İmsak 06:44
Güneş 08:12
Öğle 13:22
İkindi 15:58
Akşam 18:22
Yatsı 19:45
Günün Karikatürü Tümü