Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, tartışmalı emeklilik reformuna ilişkin "ülkenin genel çıkarlarını" tercih ettiğini söyledi. Macron, "Yapmamayı tercih ederdim, onaylamak zorundaydım." dedi.

Fransa'da emeklilik reformu kabul edildi

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron,  ülkede kitlesel grevlere neden olan, hükümet tarafından mecliste oylamaya sunulmadan kabul edilen ve emeklilik yaşını 2 yıl uzatmayı içeren tartışmalı emeklilik reformuna ilişkin Fransız televizyonlarına demeç verdi.

Reformun en önemli seçim vaatleri arasında yer aldığını belirten Macron, bu sene sonuna kadar yürürlüğe girmesi istediğini belirtti.

Emmanuel Macron, emeklilik reformunun belirlenen demokratik takvimde uygulanacağına işaret etti.

Muhalefetin geri çekilmesi için reformu Anayasa Konseyi'ne götürdüğünü anımsatan Macron, "Şimdi Anayasa Konseyi'nin kararını beklemeliyiz. Bu kararın sonunda, bazı şeyleri açıklığa kavuşturacak bir metin yayınlayacağım." diye konuştu.

Macron, Fransa'nın meşru olarak yöneticilerini seçen yaşlı bir ulus olduğu yorumunu yaparak, "Sendikaların da meşruiyeti vardır, yaptıkları gösterilerle bu reforma karşı olduklarını gösterdiler. Onlara saygı duyuyorum. Ama bu reform gerekli. Fransızlara da söylüyorum, bu reformu geçirmek beni mutlu etmiyor. Yapmamayı tercih ederdim. Ama yapmak zorundaydım." ifadesini kullandı.

Macron’un emeliklik reformuna karşı sokaklara inen Fransızlar, ülkeyi kaosa götürecek kitlesel gösterilere imza atmıştı. Hala da atıyor.