Akademya Genel Yayın Yönetmeni Hayreddin Soykan Tutuklandı

Mahkeme ve Cezaevi 25.05.2017, 11:56 25.05.2017, 17:41
Akademya Genel Yayın Yönetmeni Hayreddin Soykan Tutuklandı

Büyük Doğu -İbda çizgisinde yayın yapan Akademya dergisinin sahibi ve Genel Yayın Yönetmeni Hayreddin Soykan, 28 Şubat sürecindeki (20 yıl kadar önceki) bir davadan aldığı ceza sebebiyle 24 Mayıs Çarşamba günü akşam saatlerinde gözaltına alındı.

Gazeteci-yazar Hayrettin Soykan, 28 Şubat’ın Müslümanlar’a yönelik uygulamalarının hala devam ettiğinin adeta bir göstergesi olarak, Çağlayan Adliyesi’nde hâkim karşısına çıktı ve tutuklanarak Metris cezaevine gönderildi. 

Akademya Derneği, Çağlayan Adliyesi önünde toplanarak bir basın açıklaması yaptı. Yapılan basın açıklamasında, Soykan’a 28 Şubat’ta cezayı veren hâkimin şu an FETÖ davasından tutuklu olduğu vurgulanarak bu cezanın kabul edilemez olduğu belirtildi. 

Cezaevlerinde 28 Şubattan ötürü yüzlerce mahkûm mahpus tutulmakta ve Müslümanlar onların serbest kalmasını beklemekte iken, 28 Şubat sürecinde brifingli yargı tarafından verilen hüküm bugün icraya geçirilmiştir. Bu hukuksuzluk derhâl giderilmelidir. 
 

Hayreddin Soykan Kimdir?
1968 yılında İstanbul’un Üsküdar semtinde doğdu. Üsküdar İmam Hatib Lisesi’nden sonra Boğaziçi Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü’ne kaydoldu. Yayıncılık faaliyetlerinden dolayı buradaki eğitimini yarıda bırakmak zorunda kaldı. Mimar Sinan Üniversitesi Sanat Tarihi, İstanbul Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği ve yine İstanbul Üniversitesi Arab Dili ve Edebiyatı bölümlerine birkaç senelik periyodlar halinde devam etti. 1985 yılında yayıncılık faaliyetlerine Karar dergisindeki makaleleriyle başladı. Ak-Doğuş, Ak-Zuhur, Tahkim, Yeni Tahkim, Akademya ve Akademya’ya Doğru dergilerinde idarecilik ve yazarlık yaptı. 

Ayrıca Taraf, Akıncı Yol ve Yeni Nizam dergilerinde makaleleri yayınlandı. Bir süre karikatürle de ilgilendi. 1987 yılındaki Doğuş Grubu Karma Karikatür Sergisinde yeraldı. Yayıncılık faaliyetlerinden dolayı üç kez cezaevine girip, toplam üç sene hapis yattı. Tahliye olduktan hemen sonra 2001 ilkbaharında Akademya’ya Doğru Kültür-Sanat Platformunu kurdu. Soykan geçtiğimiz aylarda faaliyete geçen Akademya derneğinin yöneticiliğini de yapmakta. Ayrıca Hayreddin Soykan, dergimiz yazarı Çakal Carlos’un her hafta yayınlanan makalelerinin tercümelerini yapmakta…

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 29 Kasım 2022
İmsak 06:30
Güneş 08:00
Öğle 12:57
İkindi 15:23
Akşam 17:44
Yatsı 19:09
Günün Karikatürü Tümü