AA Kahire temsilcisinin haberine göre; Mısır Dışişleri Bakanlığı, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun yarın Kahire'ye yapacağı ziyaretin iki ülke arasındaki ilişkilerin yeniden tesisinin başlangıcı olduğunu duyurdu.

Mısır Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ahmed Ebu Zeyd tarafından Çavuşoğlu'nun Mısır ziyaretiyle ilgili yazılı bir açıklama yapıldı.

Açıklamada, "Türk Dışişleri Bakanı'nın Mısır'a yapacağı ziyaret, iki ülke arasındaki ilişkileri normale döndürme, ikili ilişkilerin çeşitli yönlerinin yanı sıra ortak öneme sahip bölgesel ve uluslararası meseleler hakkında kurulacak derin diyalogun başlangıcı (ilk adımı) hükmündedir." ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, ziyaretle iki ülke ve iki kardeş halkın çıkarlarını gözeten ortak bir anlayışa ulaşmanın hedeflendiği belirtildi.

Ebu Zeyd'in açıklamasında, Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'nun Mısırlı mevkidaşı Samih Şukri ile yapacağı ikili görüşmenin ardından, iki ülke heyetlerinin katılımıyla kapsamlı görüşmeler yapılacağı ve ortak basın toplantısı düzenleneceği belirtildi.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı bugün, Çavuşoğlu'nun yarın Mısır'da temaslarda bulunacağını açıklamıştı.

Bakan Çavuşoğlu, 11 yıl aradan sonra Türkiye'den Mısır'ı ziyaret eden ilk Dışişleri Bakanı olacak.

Mısırlı Bakan Şukri, Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından, 27 Şubat'ta dayanışma ve taziyede bulunmak için Türkiye'yi ziyaret etmiş ve Bakan Çavuşoğlu'yla görüşmüştü.

Türkiye-Mısır ilişkileri?

Mısır'da Abdulfettah Sisi'nin, Müslüman Kardeşlere mensup Cumhurbaşkanı Muhammed Mursî'ye bir darbe yaparak Batı desteğiyle iktidarı ele geçirmesinin ardından Türkiye, Mısır'da kurulan darbe yönetimine tepki koymuştu. Bu çerçevede iki ülke arasında diplomatik ilişkiler askıya alınırken uluslararası arenada da rekabet her geçen gün artmıştı. Doğu Akdeniz'de Türkiye'nin dışında tutulduğu bir masa oluşturulmasının ardından ya masaya oturmak ya da masayı dağıtmak zorunda hisseden Türkiye, dış politikada revizyonist bir sürece girdi. Bu çerçevede Körfez ülkelerinin yanısıra İsrail ile de ilişkiler yeniden onarılırken Mısır da bu revizyonun dışında tutulmadı. Türkiye bir süredir Mısır ile ilişkileri onarmak için çaba sarfediyor. Mevlüt Çavuşoğlu'nun bu ziyaretiyle, Mısır Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ahmed Ebu Zeyd'in de üzerinde durduğu üzere Türkiye-Mısır ilişkilerinde yeni bir safhaya geçilmesi muhtemel; fakat bu noktada Türkiye'nin Müslüman Kardeşler üzerindeki baskıyı azalmayan Mısır'ın bu politikasına ve Türkiye'deki Mısır rejimi muhaliflerinin iadesi konusuna çekince koyması ehemmiyet arz ediyor.