Geçtiğimiz günlerde İsrail’e ait Merkava Ana Muharebe Tankı, Mısır’a ait sınır gözetleme kulelerinden bir tanesini vurdu. Olayda 9 Mısırlı askerin yaralandığı raporlarda belirtildi.

Gövde gösterisi

İsrail’in Mısır’ı vurmasının ardından Mısır ordusu, askeri gücüyle adeta gövde gösterisi yaptı. Mısır Cumhurbaşkanı Sisi, Süveyş’teki Üçüncü Saha Ordusu Dördüncü Zırhlı Tümeni’ni denetledi. Sisi, ordusunu İsrail’in Gazze’deki savaşına doğrudan müdahaleye karşı uyararak, "orduya ve halka mesajım, askeri gücünüzün sizi yanlış kararlara sürüklemesine izin vermeyin" dedi.

Yahudi Zuckerberg'in Meta'sı 'Filistin'e desteği' işten çıkarma sebebi olarak gösterdi Yahudi Zuckerberg'in Meta'sı 'Filistin'e desteği' işten çıkarma sebebi olarak gösterdi

Sisi ayrıca Mısır ordusunun krizlerle “mantıklı ve sabırla” başa çıkan bir geçmişi olduğunu da sözlerine ekledi. Yüksek irtifa füze sistemleri, hava savunma silahları, yüzlerce tankın sergilendiği o anlar ise Mısır devlet televizyonundan dünyaya servis edildi. Paylaşılan görüntülerde “Savaşa hazırız” ifadeleri kullanıldı.

Gelinen noktada İslam İşbirliği Teşkilatı’na (İİT) üye ülkelerin bir ‘koruma gücü’ oluşturarak bölgeye asker gönderip göndermeyeceği merak edilirken ülkeler askeri güçlerini artırmayı sürdürüyor. Son yıllarda askeri harcamalarını artıran Mısır, dünyanın en güçlü orduları arasında ilk 10’a girdi.