Zaharova: ABD, Kore Yarımadası'nda kaos yaratmayı hedefliyor! Zaharova: ABD, Kore Yarımadası'nda kaos yaratmayı hedefliyor!

İngiliz Guardian gazetesi, İsrail'in dış istihbarat teşkilatı Mossad'ın eski başkanı Yossi Cohen'in bir dizi gizli görüşmede Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) başsavcısını tehdit ederek savaş suçları soruşturmasından vazgeçmesi için baskı yaptığını ortaya çıkardı. Yossi Cohen'in UCM'nin o zamanki savcısı Fatou Bensouda ile gizli temasları, İsrail'in savaş suçları hakkındaki resmi soruşturma açılmasından önceki yıllarda gerçekleşti.

2021'de başlatılan bu soruşturma, geçen hafta Bensouda'nın halefi Karim Khan'ın İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu hakkında, ülkenin Gazze savaşındaki tutumu nedeniyle tutuklama emri çıkarılmasını talep ettiğini açıklamasıyla doruğa ulaştı. Savcının Netanyahu ve Savunma Bakanı Yoav Gallant'ın yanı sıra üç Hamas lideri hakkında tutuklama emri çıkarılması için UCM'nin ön yargılama dairesine başvurma kararı, İsrail'in askeri ve siyasi kurumlarının uzun zamandır korktuğu bir sonuç.

Amaçları savcıyı tehlikeye atmaktı

Cohen'in UCM'ye yönelik operasyona kişisel katılımı Mossad'ın direktörü olduğu dönemde gerçekleşti. Üst düzey bir İsrailli yetkiliye göre Cohen'in faaliyetleri yüksek düzeyde yetkilendirilmiş ve mahkemenin askeri personeli cezalandırma tehdidi oluşturduğu gerekçesiyle meşrulaştırılmıştı. Bensouda'ya yönelik operasyon hakkında bilgi sahibi olan bir başka İsrailli kaynak ise Mossad'ın amacının savcıyı tehlikeye atmak ya da İsrail'in talepleriyle işbirliği yapacak biri olarak göstermek olduğunu söyledi.

O dönemde Netanyahu'nun en yakın müttefiklerinden biri olan ve İsrail'de kendi başına siyasi bir güç olarak ortaya çıkan Cohen, Mossad'ın mahkemeyi devirmek için neredeyse on yıldır yürüttüğü kampanyaya bizzat liderlik etti. Kaynaklar Bensouda'nın UCM'nin üst düzey yetkililerinden oluşan küçük bir gruba Cohen'in kendisini etkilemeye yönelik girişimleri hakkında bilgi verdiğini ve Cohen'in davranışlarının giderek daha ısrarcı ve tehditkar bir hal almasından endişe duyduğunu doğruladı. Kaynaklar, Bensouda'nın Filistin davasında cezai soruşturmaya devam etmemesi için Cohen tarafından kendisine çeşitli vesilelerle baskı yaptığını açıkladığını söylediler. İfadelere göre Cohen şunları söylemişti: Kendinin ya da ailenin güvenliğini tehlikeye atacak işlere bulaşmak istemezsin.

Ailesini hedef aldı

Cohen'in faaliyetleri hakkında bilgi sahibi olan bir kişi, Cohen'in Bensouda'yı korkutmak ve etkilemek için ona karşı "aşağılık taktikler" kullandığını ve başarısız olduğunu söyledi. Konu hakkında doğrudan bilgi sahibi iki kaynağa göre Mossad ayrıca Bensouda'nın aile üyeleriyle de yakından ilgilendi ve kocasının gizli kayıtlarının dökümlerini ele geçirdi. İsrailli yetkililer daha sonra bu kayıtları savcının itibarını sarsmak için kullanmaya çalıştılar.