"Puta tapmayın" dedi, gözaltına alındı! "Puta tapmayın" dedi, gözaltına alındı!

Necmettin Erbakan Üniversitesi'nde akademisyen olarak görev yapan Muhammed Ali Çağlar, umre yapmak için gittiği Suudi Arabistan'da taciz iddiası ile tutuklandı. Yaklaşık 1.5 yıldır tutuklu olan Çağlar'ın, serbest bırakıldığı belirtildi.

OLAYIN ASLI NE?
Olay Aralık 2022'de Mekke'de gerçekleşti. Necmettin Erbakan Üniversitesi'nde İslam hukuku dalında akademisyen olarak görev yapan, diğer yandan da Ürdün Üniversitesi'nde doktora yapmaya devam eden Muhammet Ali Çağlar, anne ve babası ile birlikte umreye gitti.

Türkiyeli akademisyen, Kabe'yi tavaf ettiği esnada Hacerül Esved'e (cennetten gelen taş) dokunmak istedi. Bilindiği gibi Hacerül Esved'e dokunmak bir hayli zor ve taşın etrafında sık sık izdiham yaşanıyor.

Muhammed Ali Çağlar da Hacerül Esved'e ulaşmaya çalıştığı sırada çantasını yer düşürdü ve çantasını almak için yere eğildi. O anda bir izdiham yaşandı. Kalabalığın içindeki Çağlar, Suudi polisler tarafından taciz suçlaması ile gözaltına alındı.

Suudi yargı makamları, Muhammet Ali Çağlar'a taciz suçlaması ise 2 yıl hapis cezası ve 50 Bin Riyal (yaklaşık 360 Bin Türk Lirası) para cezası verdi.

Muhammet Ali Çağlar'ın eşi Melek Ebru Çağlar ise, konuya ilişkin o dönem yaptığı açıklamada, eşine iftira atıldığını ve taciz iddialarının asılsız olduğunu ifade etmişti.

Melek açıklamasında, Muhammet hakkında bir polis haricinde hiç kimsenin şikayette bulunmadığını ve olayın gerçekleştiği yerde, taciz suçlamasını kanıtlayacak herhangi bir kamera kaydının olmadığının altını çizmişti.