İlk sayısı 1969 yılında yayınlanan, 1981’de sonlanan ve 1992’de tekrar yayınlanmaya başlayan ve haftalık yayın yapan Charlie Hebdo dergisi, ilk olarak 2005 yılında Danimarka gazetesi Jyllands-Posten tarafından yayınlanan ve 2006 yılında Charlie Hebdo tarafından yeniden basılan Peygamber Efendimiz’i tasvir eden karikatürlere yer vererek hakaret etti. Charlie Hebdo dergisine Fransa'daki Müslüman dernekleri tarafından birkaç kez dava açıldı. Dergi hakaretten yargılandı ve beraat etti.

Alçaklıkta sınır tanımayan Hedbo azgınları, 2011 yılında derginin kapağına Şeriat Hebdo manşetini attı ve Peygamber Efendimiz’i tarif eden bir karikatür çizdiler. Bunun ardından derginin Paris'teki merkezi molotof kokteylli saldırıya uğradı. İnternet sitesi hack'lendi. Karikatüristleri ölüm tehditleri aldı. Dönemin Başbakanı Francois Fillon ise dergiye destek çıktı. Bu karikatür sebebiyle İslam dünyasından tepki geldi fakat herhangi bir adım atılmadı. O dönemin Fransa Başbakanı Jean-Marc Ayrault, karikatürlere karşı Paris’te gösterilerin yasaklanacağını söyledi ve “Biz ifade özgürlüğünün güvence altında olduğu bir ülkedeyiz, karikatür özgürlüğü dahil. Eğer gerçekten birileri kendi inançları bazında incindiği hissini taşıyor ve hukuk sınırının aşıldığını düşünüyorsa -ki biz hukuka tamamiyle saygı gösterilmesi gereken bir hukuk devletindeyiz- mahkemelere başvurabilir.” dedi.

Dergi özellikle Müslümanların kutsalıyla uğraşıyor, adeta kaşınıyordu. Charlie Hebdo karikatüristi ve baş editörü Stéphane "Charb" Charbonnier "İslam en az Katoliklik kadar sıradan bir yoruma ulaşana kadar devam etmeliyiz." diye de açıklamalar yapıyordu.

Köpeklerin eceli gelmişti

Şerif ve Said Kuaşi kardeşler… Biri 32 diğeri 34 yaşında iki genç. Said 2005 yılında Amerikan işgalcilerine karşı Irak’a gitmeyi planladığı için tutuklanan ve 3 sene cezaevinde kalan biri.

Charlie Hebdo dergisinin Allah Resulü’ne karşı yaptığı alçaklıklara daha fazla sessiz kalamıyor ve Paris’in Bastille Meydanı’na yakın bir yerde bulunan dergi binasına, 7 Ocak 2015’de, saat 11.30’da, ellerinde Kaleşnikof ve molotof kokteylleriyle baskın yapıyor. Derginin yöneticileri de içinde olmak üzere sekiz gazeteciyi, iki işçiyi ve iki de polisi öldürüyor.

Fransız yayın organı Radyo Monte Carlo, Kuaşi kardeşler ile operasyondan önce telefonla görüşme yaptığını duyurdu.

Hazreti Peygambere hakaretin sonu ölümdür

Muhabirle yaptıkları diyalog:

Kouachi: Bizlerin, Hz. Peygamber'in (SAV) savunucuları olduğumuzu ve ben, Cherif Kouachi'nin Yemel El Kaide'si tarafından gönderildiğini söylüyorum. Ok?

Muhabir: Ok, Ok.

Kouachi: Bana maddi destek sağlayan Al-Awlaki (gönderdi).

Muhabir: Bu ne kadar zaman önce oldu?

Kouachi: Öldürülmeden önceydi.

Muhabir: Yani Fransa'ya geri döneli çok olmadı, öyle mi?

Kouachi: Hayır, çok oldu... Gizli Servis'i biliyorum. Merak etmeyin. İşleri nasıl halledeceğimi çok iyi biliyorum.

Muhabir: Ok. Şu anda (içeride) sadece sen ve kardeşin mi var?

Kouachi: Bu sizi ilgilendirmez.

Muhabir: Arkanızda insanlar var mı, yok mu?

Kouachi: Bu sizi ilgilendirmez.

Muhabir: Ok. Peki, Allah adına yine öldürmeyi planlıyor musun?

Kouachi: Kimi öldürmeyi?

Muhabir: Bilmiyorum, soruyu sana soruyorum.

Kouachi: Bizi aradığınız 2 gün boyunca hiç sivil öldürdük mü?

Muhabir: Gazetecileri öldürdünüz.

Kouachi: Peki hiç sivil öldürdük mü? Bizim peşimizde olduğunuz 2 gün boyunca sivilleri ya da insanları öldürdük mü?

Muhabir: Bir saniye, bir saniye Cherif, Cherif, bu sabah kimseyi öldürdünüz mü?

İbrahim Tatlı: 28 Şubat önceden planlanmış bir darbeydi İbrahim Tatlı: 28 Şubat önceden planlanmış bir darbeydi

Kouachi: Biz katil değiliz. Biz, Hz. Peygamber'in savunucularıyız. Kadınları öldürmeyiz. Kimseyi öldürmeyiz. Biz, Hz. Peygamber'i savunuruz. Birisi Hz. Peygamber'e (SAV) hakaret ederse, sorun vardır. Onu öldürebiliriz. Kadınları öldürmeyiz. Biz sizin gibi değiliz. Suriye'de, Irak'ta,

Afganistan'da kadınları ve çocukları öldüren sizsiniz. Biz bu değiliz. İslam'da bizim ahlak kurallarımız var.

Muhabir: Ama burada intikam peşindeydiniz. 12 kişiyi öldürdünüz.

Kouachi: Evet, çünkü intikam almak istedik. Çok iyi söylediniz. Kendiniz söylediniz. İntikam almak istedik.

Kuaşi kardeşler için operasyon başlatıldı

Fransa polisi, saldırının failleri için Reims şehrinde operasyon başlattı. RAID ismi verilen özel polis timleri, Reims'in Chalons en Champagne bölgesinde bir binayı kuşattı.

Bu süreçte Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande Elysee Sarayı'nda kabineyle kriz toplantısı yaptı. Başbakanlık'tan yapılan bildiride, alışveriş merkezleri, televizyon ve gazete binaları ile toplu taşıma araçlarında güvenlik önlemlerinin en üst düzeye çıkarıldığı belirtildi.

Kuaşi kardeşlere eş zamanlı operasyonlar düzenlendi. Dammartin-en- Goele kasabasında, Kuaşi kardeşlerin saklandığı matbaada önce büyük bir patlama duyuldu. Ardından binadan dumanlar yükseldi ve silah sesleri duyuldu. Polis helikopterleri de, binanın üzerinde ve bölgede güvenlik uçuşları yaptı. Bir iddiaya göre sabah saatlerinden beri polisle bağlantı kuran Kuaşi kardeşler teslim olmayacaklarını açıklamıştı. Dammartin-en- Goele kasabasındaki matbaaya giden bir pazarlamacı ise, Kuaşi kardeşleri özel harekât sandığını ve yanlarına giderek ellerini sıktığını söyledi. Fransız radyosuna konuşan pazarlamacı: “Ellerimi sıkan saldırganlar, sivil öldürmüyoruz, git dediler,” şeklinde konuştu. Dammartin-en- Goele kasabasına giriş ve çıkışlar da yasaklandı. Polis kasabada yaşayanların evlerinden dışarı çıkmasına izin vermedi. Operasyon sona erene kadar Charles-de-Gualle Havalimanı'na uçakların inmesine izin verilmedi. Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande operasyonla ilgili açıklama yaptı. Güvenlik seviyesini en üst düzeye çıkardıklarını belirten Hollande, “Benzer saldırılar olabilir” uyarısında bulundu.

9 Ocak 2015 tarihinde akşam saatlerinde yapılan operasyon sonucunda Kuaşi kardeşler şehit edildi.

Hakarete ses çıkarmayanlar saldırıyı kınadı

Dergi İslam’a ve İslam peygamberine hakaret ederken ses çıkarmayan ne kadar ülke ve kuruluş varsa, dergiye saldırıdan sonra ortaya çıktı.

Fransa İslam Konseyi, saldırıyı sert bir dille kınayarak saldırının Müslümanlara mâl edilmemesi gerektiğini bildirdi. Yine bu süreçte NATO, AB, AB ülkeleri, ABD, BM, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı, Dünya Alimler Birliği, Türkiye, Mısır, Katar, Ürdün, Suudi Arabistan, Bahreyn, Cezayir, Kuveyt, Filistin, Birleşik Arap Emirlikleri ve Tunus saldırıyı kınadı.

Derginin kurucularından Roussel: Charbonner sorumsuzdu

Charlie Hebdo'nun kurucularından 80 yaşındaki Henri Roussel, 7 Ocak’ta 12 kişinin geberdiği saldırıyı değerlendirdi ve Genel Yayın Yönetmeni Stephane Charbonnier'i sorumsuzlukla suçladı. Fransız Nouvel Observatuer dergisine konuşan Roussel, 2011'de Peygamberimize yaptığı hakaret sebebiyle zaten tehditler aldığını, Charb'ın bu gergin ortamı iyi bildiği halde provokatif çizimlere devam ettiğini, kendi ekibini de peşinden sürüklediğini söyledi.

Kuaşi kardeşlerin cenaze törenine kimse katılamadı

Şerif Kuaşi, 17 Ocak 2015’te gece yarısı Paris yakınlarındaki Gennevilleres kasabasında gizli bir şekilde toprağa verildi. Çok sıkı güvenlik önlemlerinin alındığı defin işlemine, Şerif Kuaşi'nin yakınları katılamadı. Gennevilleres Belediye Başkanı Patrice Leclers, basına yaptığı açıklamada, Şerif Kuaşi'nin "Kasabada ikamet etmesi ve eşinin talebi üzerine defin işleminin kendi belediye sınırları içinde yapılmasına izin vermek zorunda kaldığını" söyledi.

Said Kuaşi'nin cenazesi ise Reims kentinde yine gizli bir şekilde defnedilmişti. Her iki cenazeye de kimse katılamadı. Kuaşi kardeşlerin mezarlarında herhangi bir isim yazılmadı.

Defalarca Allah Resulü’ne hakaret eden ve sürekli uyarılan Charlie Hebdo dergisine gereken cevabı gerektiği yerde veren Kuaşi Kardeşler’e Allah’tan rahmet diliyor, şehadetlerinin ölüm yıl dönümünde rahmetle anıyoruz.

2020’de tekrar yayınladılar

Eylül 2020 yılında da Charlie Hebdo Salı günü, Ocak 2015'te yedikleri tokatla alakalı yapılacak duruşmanın başlamasından bir gün önce, adeta “Tokada doymadık, geri kalanımızı da cehenneme gönderecek yok mu?” dercesine Peygamber Efendimiz’e hakaret eden karikatürü yeniden yayınladı.

Dışişleri Bakanlığı’ndan sadece, "(Fransız) Charlie Hebdo dergisinin Peygamberimize yönelik saygısızlık içeren karikatürleri yeniden yayımlama kararını şiddetle kınıyoruz." açıklaması yapıldı.

Türkiye’deki depremle dalga geçtiler

Şubat 2023 yılında da “Hiciv” adı altında her türlü ahlâksızlığı mubah gören, İslâm düşmanlığıyla malul Fransız dergisi Charlie Hebdo, memleketteki depremle alay etti. Kouachi kardeşlerin efsane misillemesinin kuyruk acısını çeken Hebdo, “Türkiye’de deprem, tank yollamaya gerek bile yok” yazılı bir çizim yayınladı.

Küfür kuduzları kurşundan anlıyor!

İslam düşmanlarının azgınlıklarını durdurmaya söz, uyarı ve kınama yetmiyor. Müslümanların İslam peygamberi için canlarını hiçe sayacaklarını tam manasıyla anlamamış olacaklar ki, İsviçre’de, Hollanda’da Kur’an yaktılar, İslam’a ve Peygamber Efendimiz’e hakaret ettiler. İslam düşmanları bilsinler ki “En güzel şarkıyı bir kurşun söyler...”

Aylık Baran Dergisi 23. Sayı Ocak 2023