Ajansa göre Güney Koreli Star Group Industrial (SGI) ve Çinli Baotou INST Magnetic’in artan ticari kısıtlamalar karşısında montaj hatlarını değiştirerek elektronik ve otomobil gibi çeşitli sektörlerdeki şirketlere katılacak. Bu hamlenin firmaların müşterilerinden geldiği de aktarıldı.

Çin mıknatıslar ve bunların üretildiği nadir toprak metalleri konusunda dünyada hakim durumda.. Mıknatıslar, elektrikli araçlardan, rüzgar türbinlerine silahlardan ve akıllı telefonlara sayısız alanda üretimde merkezi bir rol oynuyor. Bu durum da sektörü stratejik açıdan önemli kılıyor.

Çin’in komşusu Vietnam’ın, Çin’den sonra ikinci sırada yer alan kullanılmamış nadir toprak yataklarına sahip olması ve yeni gelişen bir işleme endüstrisine ev sahipliği yapması büyük teknoloji firmalarının ülkeye olan yeni ilgisini açıklıyor.

Vietnam her ne kadar nadir metaller konusunda Çin’e alternatif oluşturma projelerinde ilgi odağı olsa da kısa vadede bu açığın kapatılması zor görünüyor. ABD Enerji Bakanlığı’nın bir raporunda yer alan Adamas Intelligence verilerine göre Vietnam dünyadaki mıknatısların sadece %1’ini üretirken, bu oran Çin’de %92 oranında.

SGI’nin Vietnam projesi kapsamımda 2025 yılında 2 milyon elektrikli araca yetecek 5.000 ton yüksek kaliteli neodimyum (NdFeB) mıknatıs üretilmesi hedefleniyor. Bazı Çin fabrikaları ise SGI’nın projesinden 10 kat daha fazla mıknatıs üretme kapasitesine sahip.

Bütçe açığı ilk çeyrekte 500 milyar TL'yi aştı! Bütçe açığı ilk çeyrekte 500 milyar TL'yi aştı!

Reuters’in haberine göre mıknatıs üreticileri düşük işçilik maliyetleri ve çok sayıda serbest ticaret anlaşmasının sağladığı pazar erişimi nedeniyle Vietnam’a yöneliyor. Sektördeki uzmanlar, Washington ve Pekin arasındaki ilişkiler kötüleştikçe Çin’e aşırı bağımlılık konusunda giderek daha temkinli davranan otomobil üreticileri ve elektronik firmalarının Vietnam merkezli müşterilere de yakınlaşmak istediklerini söyledi.

Ajansa konuşan ve adının açıklanmasını istemeyen Vietnamlı bir endüstri danışmanı, Vietnam’ın Çin dışında nadir toprak madenciliğinden sonraki üretime kadar mıknatıs tedarik zincirinin tüm aşamalarına sahip tek ülke olduğunu söyledi.

Ancak Project Blue’dan David Merriman, “sıfırdan madenden mıknatısa tedarik zinciri kurmaya çalışan herkes pek çok zorlukla karşılaşacak” diyerek sektördeki zorluklara dikkat çekti.

Vietnamlı elektrikli araç üreticisi VinFast ve Koreli Hyundai Motor’a (005380.KS) mıknatıs tedarik eden SGI, Reuters’a yaptığı açıklamada 2024 yılında üretime başlayacak yeni Vietnam fabrikasına 80 milyon dolar yatırım yapacağını söyledi.

Tesis, şirketin Güney Kore ve Çin’deki fabrikalarından yılda 3.000 ton olan mevcut üretimini neredeyse iki katına çıkaracak.

Güney Koreli SGI şirketi “Çin’in nadir topraklarla ilgili hammadde ve teknolojiyi kontrol etme politikası güçleniyor ve bu da tedarik belirsizliğine yol açıyor” iddiasında bulunuyor.

ABD’nin Çin’i teknoloji, çiple ve nadir metaller üzerinden kuşatma politikası küresel teknoloji devlerini çevre ülkelerde yeni arayışlara zorluyor.