Tacikistan Cumhurbaşkanı İmamali Rahman’ın ev sahipliğinde düzenlenen toplantıya Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov, Türkmenistan Devlet Başkanı Serdar Berdimuhamedov ve Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev de onur konuğu olarak toplantıda yer aldı.

Duşanbe’deki "Kasri Millet" Sarayı’nda bir araya gelen liderler, önce aile fotoğrafı çektirdi.

Rahman, burada yaptığı konuşmada, Orta Asya’nın bugünün dünyasının önemli jeopolitik merkezlerinden biri haline dönüştüğünü vurguladı.

Son yıllarda süper ve bölgesel güçlerin bölgeye ilgisinin arttığını söyleyen Rahman, "Bu şartlarda Orta Asya’nın birliğini göstermemiz ve bölgeyle bütünleşme yönünde daha aktif adımlar atmamız önem taşıyor." dedi.

Tokayev ise zirvenin ülkeler arasındaki çok yönlü işbirliğinin dinamiklerini belirlemek açısından önemli olduğunu anlatarak, Kazakistan’ın Orta Asya’nın tüm ülkeleriyle çok yönlü işbirliğini tamamen güçlendirmeye yönelik stratejiye kararlılıkla bağlı olduğunu belirtti.

Orta Asya’nın büyük ekonomi potansiyelini tam olarak değerlendirmeleri gerektiğini vurgulayan Tokayev, “Abartısız söylüyorum Orta Asya ticaret, yatırım, işletme, bilim ve inovasyon alanlarında fırsatlar sunan yeni bir ekonomik bölgeye dönüşmeye başladı.” diye konuştu.

Kuzey Kore, ABD-Güney Kore tatbikatına füzelerle karşılık verdi Kuzey Kore, ABD-Güney Kore tatbikatına füzelerle karşılık verdi

Tokayev, tehditlere karşı ortak hareket etmenin ve sorunlara da birlikte çözüm üretmenin önemine dikkati çekti.

Orta Asya’nın ulaştırma ve lojistik alanındaki potansiyelini tam olarak hayata geçirmenin stratejik önem taşıdığına işaret eden Tokayev, mevcut dönemde Trans Hazar Uluslararası Ulaşım Koridoru'nun özel bir rol oynadığını kaydetti.

'Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu hattını modernize ediyoruz'

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev ise yaptığı konuşmada, Azerbaycan ile Orta Asya ülkelerinin tarihi yüzyıllara dayanan kardeşlik ilişkilerinin birbirine bağlı olduğunu belirtti. Aliyev, hem ikili hem de çok yönlü işbirliklerini sürdürdüklerini, birbirlerinin bağımsızlık ve toprak bütünlüklerini desteklediklerini kaydetti.

Ekonomik ilişkileri de aktif şekilde geliştirdiklerini belirten Aliyev, "Orta Asya ve Azerbaycan, küresel siyasette stratejik öneme sahip, ekonomik, demografik ve jeopolitik potansiyeli gelişen, tarihi, kültürel ve coğrafi bölgedir." dedi.

Bir sonraki toplantının Kazakistan’da yapılması kararlaştırıldı.