PN MİLGEM Projesi kapsamında üretilen dördüncü ve son korvet olan Tariq, geçtiğimiz gün Pakistan’ın Karaçi şehrinde denize indirildi.

PNS Tariq hakkında

Temmuz 2018’de imzalanan anlaşmaya göre 4 MİLGEM korvetinin 2’si İstanbul Tersanesi’nde, kalan 2’si ise Karaçi’de Türk mühendisler tarafından inşa edilecekti. Yaklaşık 4 milyar dolar değerinde büyüklüğe sahip sözleşme cumhuriyet tarihinin en büyük savunma ihracatı olarak tarihe geçmişti.

ASFAT’ın ana yüklenici olarak görev yaptığı süreç bugüne dek sorunsuz şekilde ilerledi. Korvetlerden ilki olan PNS BABUR, 2021 yılında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı törenle İstanbul Tersanesi’nde suya indirildi. BABUR korvetinin bu yıl Pakistan donanmasına teslim edilmesi bekleniyor.

Türkiye tarafından inşa edilen savaş gemisi Pakistan'a teslim edildi Türkiye tarafından inşa edilen savaş gemisi Pakistan'a teslim edildi

2022 Mayıs ayında ise BADR korveti, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın videomesaj gönderdiği bir törenle Karaçi’de suya indirildi. 2022 Kasım’da ise bu kez KHAIBAR korveti Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Pakistan Başbakanı Şahbaz Şerif’in katıldıkları törenle İstanbul’da suya indirildi.

Serinin 4. gemisi PNS TARIQ ise bugün Karaçi’de suya indirildi. Gemiler en modern sistemlerle donatıldıktan sonra Pakistan Deniz Kuvvetleri envanterine alınacak.

Törende bir konuşma gerçekleştiren Milli Savunma Bakan Yardımcısı Celal Sami Tüfekçi, Milli Muharip Uçak Programı hakkında önemli açıklamalarda bulunmuştu.

KAAN’a ortak çıkıyor

Tüfekçi tarafından yapılan açıklamada, “Çok yakında bu ay içinde Pakistan’ı Milli Muharip Uçağımıza (KAAN) resmen dahil etmek için Pakistanlı mevkidaşlarımızla bir araya geleceğiz. Şu anda 200 yetkili, zaten geliştirme programında yer alıyor.” ifadelerine yer verildi.