Filistin tasarısı BM'de onaylandı Filistin tasarısı BM'de onaylandı

İsrailli Haaretz gazetesi tarafından pazartesi günü başlayan Refah saldırılarının sınırlandırma taahhüdünde bulunarak Hamas'ın Gazze'yi Mısır'a bağlayan sınır kapısı üzerindeki yetkisini reddetmeye çalıştığı iddia edildi. Söz konusu haberde İsrail hükümeti, Blackwater grubu ile sınır güvenliği konusunda anlaşma imzaladı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller, İsrail'in geçişin kontrolünü devretmeyi kabul ettiğinden haberi olmadığına dikkat çekti. Miller, Beyaz Saray'ın böyle bir anlaşmadan haberi olmadığını iddia ederek yalanlamaya çalıştı.

7 Ekim'de başlayan Aksa Tufanı Operasyonu'ndan birkaç gün sonra, ABD'nin paralı tetikçisi grubu Blackwater'in kurucusu Erik Prince, İsrail'i Hamas tünellerini sular altında bırakmak için ikna ettiğini açıklamıştı. Yaşanan bu olayların üzerine iddialar, Gazze'de Blackwater grubunun gizlice görev yaptığını akıllara getirdi.

Paralı katil sürüsü Blackwater kimdir?

-Blackwater “güvenlik” şirketi, 1997'de Amerikan Deniz Kuvvetleri bünyesindeki özel birliklerde görev yapmış Erik Prince tarafından kuruldu.

Ericprince

-Washington yönetiminin güvenlik hizmeti aldığı şirketler arasında en çok gündeme gelen Blackwater, Dışişleri Bakanlığı personelini Irak'taki ayaklanmaların olduğu savaş bölgelerinde korumak amacıyla ABD hükümeti tarafından 2004'te kiralandı.

-Sivil katliamları konusunda hakkında birçok iddia ortaya atılan şirket, ilk kez doğrudan ABD makamları tarafından 16 Eylül 2007'de Irak'ta 17 sivilin çalışanları tarafından kasten öldürülmesiyle suçlandı.

-Blackwater için çalışan 4 eski paralı asker, 2008'de "kasten adam öldürmek" dahil çeşitli suçlamalarla hâkim karşısına çıktı.

-Şirket, adli sürecin başlamasının ardından kendini aklamak için 2009'da "Xe Service", 2010'da da "Academi" olarak isim değiştirdi.

-Hassas ve gizli belgeler yayımlayan Wikileaks'in 2010'daki en çok dikkati çeken ifşaları arasında, ABD askerlerinin, güvenlik şirketi Blackwater çalışanlarının Irak'ta bir araca ateş açarak bir babayı öldürüp eşi ve kızını yaraladığını izlediği iddiası yer almıştı.

BAE ile olan ilişkiler

Zayid

Şirketin sahibi Prince'in 2011'de Irak'tan sonraki durağı ise Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) oldu.

Prince'in yönettiği Reflex Responses şirketi, Veliaht Prens Şeyh Muhammed bin Zayid en-Nahyan için eski Amerikan deniz komandolarından oluşan 800 kişilik bir güvenlik gücü kurdu. Bu silahlı gücün o dönem BAE Veliaht Prensi'ne maliyeti 529 milyon dolar olarak açıklandı.

Maduro'nun devrilmesi için kirli teklif

Blackwater Maduro

2019'da ise Prince, Trump'a Venezuela'da Devlet Başkanı Nicolas Maduro'nun devrilmesini sağlamak için teklifte bulundu.

İddiaya göre, Trump'a 5 bin paralı askerden oluşan bir özel ordu konuşlandırılması teklifi iletildi ancak Trump böyle bir adım atmaya cesaret edemedi.

Libya'da hükümeti 2 kez devirme planı

Libyablackwater

Blackwater ile ilgili diğer bir iddia da Libya konusuyla ilgiliydi. Erik Prince ve Batılı özel güvenlik uzmanlarının Libya'da darbeci lider Halife Hafter'e askeri ve istihbarat desteği sağlayarak meşru hükümeti 2 kez devirme planları ortaya çıktı.

Hafter'e destek için saldırı helikopteri, istihbarat desteği, keşif uçağı ve denizden destek ile son derece iyi finanse edilmiş bir operasyon planlandığı belirtildi.

 İltica şebekesi

Afganistanblack

Amerikan The Wall Street Journal gazetesi son olarak, ABD'li Blackwater güvenlik şirketinin kurucusu Erik Prince'in Afganistan'dan tahliye olmak isteyenleri 6 bin 500 dolara Kabil Havalimanı'na kadar getirip tahliyelerini sağladığını yazdı.

Söz konusu operasyon için kişi başı 6 bin 500 dolar ücret aldıklarını ifade eden Prince, tahliyesine çalışılan kişi için fazla çaba gerekmesi durumunda fazladan ücret aldıklarını söyledi.