Özgür Asya Radyosunun haberinde Doğu Türkistan’ın Korla kentindeki bir cezaevi gardiyanlarının eski ekip Başkanı'nın; ”Uygur bölgesine göç eden etnik Çinlilere cezaevinin tarım arazisini sözleşme ile onlara kiralıyoruz. Hapishanede tutulan hükümlüleri ise Çinli göçmenlere kiralanan bu tarlalarda  çalıştırıyoruz.”  dediğini bildirdi.

Radyo muhabirine konuşan Çinli başgardiyan cezaevleriyle ilgili soruları cevaplandırdı:

"Korla Cezaevine ait Çinli göçmenlere kiralanan 10 bin dönümden fazla ekili arazi vardır. Bu araziler Çinli göçmenlere ihale usulü ile kiralanıyor. Cezaevinde  cezasını çekmekte olan 10 bin mahkum bu arazilerde zorla çalıştırılmaktadır.

Cezaevine ait   “Keifachu” adı  ile   yeni  tarım arazileri kazanma  adı verilen  işletmeye ait Çimento Fabrikası dahil çeşitli  üretim tesisleri de vardır.

Bu üretim tesislerinde/Fabrikalar içinde Çorap örme fabrikası, Eldiven fabrikası, Ağaç İşleme fabrikası gibi 10’dan fazla fabrika bulunmaktadır."

Filistin tasarısı BM'de onaylandı Filistin tasarısı BM'de onaylandı

Bu bilgileri açıklayan Çinli başgardiyan zorla çalıştırılan bu 10 bin hükümlünün siyasi veya  sosyal  mahkum mu olduğu yolundaki soruları cevapsız bıraktığı bildirildi. Ancak, daha önce  ulaşılan bilgilere göre Korla’daki bu cezaevinde Hoten Pedagoji Enstitüsü’nden “Aşırı Dinci/Radikal- Milli Bölücü ” suçlaması ile  tutuklanarak mahkum edilen 30 kadar öğretim üyesinin bulunduğu biliniyor.

KAVGAY Merkezi : Zorla Köle/İşçilik ÇKP’nin Temel Bir Uygulaması

ABD merkezli KAVGAY Araştırmları Merkezi Çin’in  tutuklu ve hükümlüleri  ”Zorla Köle/İşçi Çalıştırma ve  Mahkumları Çalıştırarak Dönüştürme” adını verdiği bu  cezalandırma uygulamalarının ÇKP iktidarının kurulduğu 1949’dan beri  temel ve değişmeyen bir cezalandırma sistemi olduğunu belirtiyor.

Merkezin kurumsal internet sitesinde yer alan bilgiler  şöyle ;

ÇKP Yönetiminin  tutuklu ve hükümlüleri  çalışma/dönüştürme  sistemi, Çin Halk Cumhuriyeti’nin kurulduğu 1949 yılında başladı.  Çin, bu  insanlık dışı çağdışı uygulamalarına yönelik uluslararası toplumun yoğun tepki ve şiddetli baskıları sonucu bu sisteme 1994 yılında son verdiğini açıkladı.

Ancak, Çin, bu sistem uygulamadan kaldırdığını  iddia etse de, bu cezalandırma sistemi başka isimler altında sürdürülüyor.

2017’den Beri Toplama Kampları Sistemi Köle/İşçilik  Yürürlükte

Çin yönetimi her ne kadar Lavgay(Emekle/Zorla Çalıştırarak Dönüştürme) sistemini kaldırdığını ilan etmiş olsa, 2017’de bu sistemden daha da kötü bir uygulama olan toplama kampları sistemini hayata geçirdi.

Toplama kamplarında tutulanlara uygulanan bazı baskı, zulüm ve işkenceler:

-Binlerce kişinin aynı anda tutuklanması ve  toplama kamplarına hapsedilmeleri

-Toplama Kamplarındaki tutuklulara  sistemli olarak fiziki ve psikolojik işkence yapılması

-Kamptaki kadınların zorla kısırlaştırılması

-Tutuklu kadınlara sistemli taciz ve saldırılar yapılması

-Toplumun temel yapısı olan aile kurumunun bilinçli olarak yok edilmesi

-Aile fertlerinin bir birlerinden zorla koparılması

-Ortada kalan kimsesiz  çocukların çocuk kamplarında devşirme yapılması

Kamplardaki ağır yaşam şartları, yetersiz beslenme, hijyenik olmayan ortam, yeterli sağlık  yardımı yapılmaması  ve yapılan bu  insanlık dışı baskı, zulüm ve işkenceler sonucu  milyonlarca  tutuklu zamanla fiziksel ve psikolojik ve zihinsel olarak  zayıf düşürülmekte ve zamanla toplu ölümlerle etnik soykırım uygulamaktadır.