Hakkındaki suçlamalardan sonra Menendez’e istifa çağrısı yapan Demokrat partili senatör sayısı 3’e çıktı.

Demokrat senatörler Ohio’dan Sherred Brown ve Vermon’tan Peter Welch, hakkındaki yolsuzluk ve rüşvet iddiaları nedeniyle Menendez’e istifa etmesi çağrısında bulundu.

Maduro: ABD ve Britanya kalıntıları topraklarımızı elimizden almaya çalışıyor Maduro: ABD ve Britanya kalıntıları topraklarımızı elimizden almaya çalışıyor

Ohio Senatörü Brown, yayınladığı kısa açıklamada, "Senatör Menendez halkın güvenini kaybetti ve ABD Senatosu'ndan istifa etmeli." cümlelerini paylaştı.

Vermont Senatörü Welch de, Senato resmi sitesinden yaptığı açıklamada, Menendez’in masumiyet karinesi hakkına sahip olduğunu ancak aynı zamanda New Jersey halkı ve ABD Senatosunun da etkili bir Senatöre sahip olma hakkı bulunduğunu dile getirdi.

Welch, “Senatör Menendez'e yönelik şok edici ve spesifik iddialar, onun etkili bir Senatör olma kapasitesini tamamen tehlikeye attı. Senatör Menendez'i istifaya davet ediyorum." çağrısını yaptı.

Beyaz Saray Sözcüsü Karine Jean-Pierre de, dünkü basın toplantısında, ABD Başkanı Joe Biden'ın, Menendez hakkındaki iddiaları "ciddi bir mesele" olarak gördüklerini kaydetmişti.

İddialar sebebiyle 23 Eylül'de Senato Dış İlişkiler Komitesi başkanlığı görevinden ayrılmak zorunda kalan Menendez dün ilk kez kameraların karşısına çıkarak masum olduğunu savunmuş, iddialarla ilgili sorulara ve Senatodan istifa çağrılarına cevap vermemişti.

New York Güney Bölge Federal Mahkemesine geçen hafta sunulan 39 sayfalık iddianamede, Menendez ve eşi Nadine Arslanian'a, New Jerseyli iş insanlarıyla girdiği ilişkilerde rüşvete karışma suçlamaları yöneltilmişti.