ABD'nin Nijer'de yaşanan iktidar değişikliğinden memnun olmadığını belirten Rusya Dış İstihbarat Servisi (SVR), ABD istihbarat servislerinin yeni yönetime suikast düzenleyecek olası failleri tartıştığını vurguladı.

SVR Basın Bürosu, yazılı bir açıklama yayınlayarak ABD yönetimi ve istihbarat servislerinin Nijer'deki gelişmelerden rahatsızlık duyduğunu ve bu nedenle birtakım hazırlıklar yaptığını belirtti.

FBI'nın sorguladığı İsrailli tarihçi Pappe: Yaşananlar Siyonist projenin sonunun başlangıcı FBI'nın sorguladığı İsrailli tarihçi Pappe: Yaşananlar Siyonist projenin sonunun başlangıcı

SVR,

"Beyaz Saray, Nijer'de 'demokrasiyi güçlendirmek' için çeşitli seçenekler üzerinde duruyor. Bunun Paris'le yakın bağları bulunan Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu (ECOWAS) eliyle yapılması doğru bulunmuyor. ABD'liler, en 'etkili' seçenek olarak halkın çoğunluğunun desteğine güvenen 'darbeci liderlerin' fiziksel olarak ortadan kaldırılmasını görüyor"

ifadelerini kullandı.

ABD istihbarat servislerinin müttefikleriyle olası suikastlerin potansiyel faillerini tartışmaya başladığını kaydeden SVR, Nijer'deki yeni yönetimin yakın çevresinde bulunan ve tercihen Pentagon'un eğitim kurumlarında özel eğitim alan kişiler üzerinde durulduğunun altını çizdi.

Afrika'nın 'beklenmedik ve son derece nahoş' 'jeopolitik uyanışıyla' karşı karşıya kalan Beyaz Saray'ın teyit edilmiş reçeteler olarak adlandırılan eski reçetelere başvurmaya karar verdiğini belirten SVR, Washington'un 'kirli metotları' bu şekilde kullanmasında yeni bir şey bulunmadığını, 1960'lardan bu yana CIA'in Afrika kıtasında, özellikle de Kongo, Gana ve Güney Afrika liderlerine yönelik eylemlerde imzası bulunduğunu vurguladı.

Ne olmuştu?

Nijer'de Cumhurbaşkanı Muhammed Bazum, 26 Temmuz'da Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı unsurlarınca alıkonulmuş ve o akşam ordu, yönetime el koyduğunu duyurmuştu.

Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı Komutanı General Abdurrahmane Tchiani, 28 Temmuz'da Vatanı Koruma Ulusal Konseyi (CNSP) isimli geçiş hükümetinin başına geçmişti.

CNSP, 7 Ağustos'ta Lamine Zeine'yi başbakan olarak atamış, 10 Ağustos'ta asker ve sivillerden oluşan 21 üyeli kabineyi açıklamıştı.