Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova Çarşamba günü yaptığı açıklamada, DAEŞ'in geçtiğimiz Cuma günü Moskova'da bir konser salonuna düzenlediği ve en az 140 kişinin ölümüne yol açan saldırıyı gerçekleştirebilecek kapasiteye sahip olduğuna inanmanın "son derece zor" olduğunu söyledi.

Zaharova gazetecilere verdiği brifingde bunun yerine Rusya'nın son 20 yılda yaşadığı en ölümcül saldırı olan Crocus City Hall saldırısının arkasında Ukrayna'nın olduğu yönündeki iddialarını yineledi. Ancak Moskova bu konuda herhangi bir kanıt sunmadı.

DAEŞ saldırıyı üstlenirken ABD'li yetkililer saldırının örgütün Afganistan’daki hücre yapılanmaları tarafından gerçekleştirildiğini gösteren istihbarata sahip olduklarını öne sürdüler. Ukrayna ise saldırıyla bir ilgisi olduğunu defalarca reddetti.

Ancak Zaharova, Batı'nın suçu Ukrayna'dan ve onu destekleyen Batılı devletlerden uzaklaştırmak DAEŞ'e yüklemekte acele ettiğini söyledi.

Zaharova, "Kolektif Batı'nın şüphelerini bertaraf etmek için acilen bir şeyler bulmaları gerekiyordu, bu yüzden DAEŞ'e başvurdular, ellerinden bir koz çıkardılar ve kelimenin tam anlamıyla terör saldırısından birkaç saat sonra Anglosakson medyası tam da bu yorumları yaymaya başladı." dedi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin saldırının "İslamcı radikaller" tarafından gerçekleştirildiğini söyledi ancak saldırının Ukrayna'nın çıkarına olduğunu ve Kiev'in de bu saldırıda rol oynamış olabileceğini öne sürdü.

Ukrayna elde avuçta ne varsa değerlendiriyor: Yeni seferberlik yasası Ukrayna elde avuçta ne varsa değerlendiriyor: Yeni seferberlik yasası

Putin, Cuma gecesi Rusya'nın batısında yakalanmadan önce Ukrayna tarafından birilerinin saldırıyı gerçekleştiren silahlı kişilerin sınırı geçerek kaçmaları için bir "fırsat" hazırladığını söyledi.

Salı günü ise Belarus lideri Aleksandr Lukaşenko, silahlı kişilerin önce ülkesine geçmeye çalıştıklarını ancak Belarus'a geçişlerin kapatıldığını fark ettiklerinde geri dönerek Ukrayna'ya yöneldiklerini söyledi.

Rusya'nın Güvenlik Servisi FSB'nin direktörü Salı günü yaptığı açıklamada Moskova'daki saldırıda ABD ve İngiltere'nin yanı sıra Ukrayna'nın da parmağı olduğuna inandığını söyledi.

İngiltere Dışişleri Bakanı David Cameron X'te buna yanıt verdi: "Rusya'nın Crocus City Hall saldırısıyla ilgili olarak Batı ve Ukrayna hakkındaki iddiaları tamamen saçmalıktır."