Geçen hafta gulagu.net sitesi üzerinden, tanınmış bir Rus insan hakları savunucusunun ele geçirdiği çok sayıda işkence videosunun bir kısmı paylaşıldı.

Rusya Federasyonu’nun mahkumlara Federal Güvenlik Servisi (FSB) ve Federal Hapishane Servisi (FSIN) tarafından işkence yapıldığını gösteren çok sayıda video elde ettiklerini söyledi.

2018-2020 yılları arasında Vladimir, Saratov ve Irkutsk bölgelerindeki çeşitli cezaevlerinde 200 kadar tutuklu işkence ve tecavüze uğradı. 40 mahkumun uğradığı işkence videoyla kaydedildi.

Söz konusu görüntülerin yayınlanmasından sonra, ülkenin farklı yerlerine giden hak savunucularının uğradığı topraklardan biri de Dağıstan.

15 Ekim’de ekhokavkaza sitesinde yayınlanan bir habere göre Dağıstan’da işkence, kışın kar yapması kadar olağan.

İnsanlar sonuç alamayacaklarını ve daha büyük zarara uğratılacaklarını düşündükleri için şikayette bulunmuyorlar. Bazı durumlarda işkence doğrudan hapishane memurları veya doktorlarca yapılmıyor. İki mahkum birbirine işkence uygulamaya zorlanıyor. Bu görüntüler kayda alınarak şantaj için kullanılıyorlar. Bu videolardan bazıları da Kuzey Osetya Vladikavkaz kenti cezaevinde çekildi. Yine işkence vakalarının sıklıkla görüldüğü bu cezaevinde 600 mahkum işkence gördüklerini söyleyerek isyan başlattılar.

Ölü ve yaralıların olduğu isyan bastırıldı fakat mahkumlar isyan sebebi olan işkenceyi daha ağır bir biçimde yaşayacaklarını biliyorlar ve korkuyorlar.

İşkenceye maruz kalmamak için intihar ediyorlar

Genellikle Rusya Federasyonu cezaevlerinde toplu intiharlara sıklıkla rastlanıyor. Mahkumlar bunu işkenceden kurtuluşun bir yolu olarak görüyorlar. Ayrıca daha az işkence görmek için para ödeyen mahkumlar da var. Fakat bu ödemelerin onları eziyetten kurtardığı pek söylenemez.

Sadece cezaevlerinde değil, Saratov’daki verem hastanesi gibi hastanelerde de mahkumlara işkence uygulanıyor. Cezaevi görevlileri, eğer cezaevinde istediği itirafı, parayı veya suçlamayı alamadılarsa, mahkumu bu ve benzeri hastane görünümlü işkence merkezlerine gönderiyorlar.

İşkencenin bir başka biçimi de insan avları. Sıklıkla Çeçenistan’da görülen bu vakalarda, kimi kimsesi olmayan veya fakir ailelerin erkek çocukları önce kaçırılıp bir süre emniyet müdürlüğü bodrumlarında tutuluyorlar. Aç bırakılan, dövülen bu genç insanlar, saçı sakalı uzadıktan sonra bazen bir bacakları kırılarak dağa bırakılıyor ve ardından öldürülüyorlar. Böylece memurlar “terörle mücadele pirimi”  ve rütbe almaya hak kazanıyorlar. Bütün bunları İnsan Hakları Merkezi Memorial’in ve Novayagazeta’nın yayınladığı , eski polis Süleyman Gezmakhaev röportajından öğreniyoruz.

Geçtiğimiz günlerde Çeçen Halk Hareketi 1Adat’ın bildirdiğine göre Eylül 2021 içerisinde 71 kişi kaybedildi. Bu insanların nerede olduğu, daha öncekiler gibi bilinmiyor ve adı açıklananların hepsi aileleri ve insan hakları örgütleri tarafından aranıyorlar.

Baran Haber