Okulun rektörü bugün yaptığı açıklamada, Columbia Üniversitesi yetkilileri ile kampüs bahçesinde Filistin yanlısı bir kamp kuran protestocular arasındaki müzakerelerin çöktüğünü duyurdu.

Columbia Üniversitesi Rektörü Mısır asıllı Minouche Shafik, Pazartesi sabahı okula bir mektup göndererek görüşmelerin anlaşma sağlanamadan sona erdiğini duyurdu.

Shafik, "Bu amaçla, Çarşamba gününden bu yana, akademik liderlerden oluşan küçük bir grup, kampın dağıtılması ve ileriye dönük Üniversite politikalarına uyulmasıyla sonuçlanacak bir yol bulmak için öğrenci organizatörleriyle yapıcı bir diyalog içindeydi" dedi. "Ne yazık ki bir anlaşmaya varamadık."

Öğrencilerden Columbia'nın protestoların ne zaman ve nerede yapılabileceğine ilişkin kurallarına uymaları istenirken, bir yandan da üniversitenin İsrail'den elini çekmesi için baskı yapmaya devam etmeleri istendi.

Üniversite, kamptaki protestoculara Pazartesi günü saat 14:00'e kadar gönüllü olarak kampı terk etmeleri ya da okuldan uzaklaştırılmaları yönünde bir bildirimde bulundu. Saat 14:00'e kadar ayrılan protestoculardan kendilerini bir üniversite yetkilisine tanıtmaları ve 30 Haziran 2025'e ya da mezuniyete kadar (hangisi daha erken olursa) okul politikalarına uyacaklarını taahhüt eden bir form imzalamaları isteniyor. NBC News tarafından elde edilen bildiriye göre, okuldan ayrılan ve belgeyi imzalayan öğrenciler uzaklaştırma cezası almayacak.

ABD'de İncil'i bile "antisemitist" olarak gören yeni yasa kabul edildi! ABD'de İncil'i bile "antisemitist" olarak gören yeni yasa kabul edildi!

Columbia Üniversitesi'nden yapılan duyuruda "Kamptan ayrılmanızı ve ayrılırken formu imzalamanızı çok arzu ediyoruz" denildi.

Duyuruda, uzaklaştırma cezası alan öğrencilerin okulun tesislerine erişemeyeceği ve kimliklerinin devre dışı bırakılacağı belirtildi. Uzaklaştırılan öğrenciler 2024 bahar dönemini tamamlayamayacak ve derslere katılamayacak. Okul, okuldan ayrılmayan öğrencilere yönelik diğer yaptırımların bir dönem veya daha fazla uzaklaştırma ve okuldan atılmayı içerebileceğini söyledi.

Okul yönetimi öğrencilere “Sizi tespit ettik, kim olduğunuzu biliyoruz” diyerek tehdit ederken öğrenciler eylemde tanınmamak için maske kullanmaya devam ediyor.

Columbia Üniversitesi rektörü Nemat Shafik’in yönetim biçimi birçokları tarafından eleştirilmeye devam ediyor. Öğrencilerden henüz Shafik’in açıklamasına yönelik bir yanıt gelmedi. Okul yönetimi ise yapılan açıklama hakkında gazetecilere yanıt vermedi.

Filistin’e destek eylemlerinde son durum:

Los Angeles’ta bulunan Kaliforniya Üniversitesi’nde bugün (29 Nisan) gerçekleşen eylemlerde eylemciler ile polis arasında arbade yaşandı. Gün geçtikçe üniversite içine kurulan Gazze Dayanışma Kampı genişlerken okul yönetimi ise eylemleri dağıtmak için kampüse polis sokmaya devam ediyor.

Vaşington Üniversitesi’nde geçtiğimiz hafta sonu eylemcilere polis müdahale etti. Polis müdahalesi sırasında yaklaşık 100 kişi gözaltına laınırken gözaltına alınanlar arasında Yeşiller Partisi’nin ABD Başkan Adayı Jill Stein da bulunuyordu.

Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) Filistin’e destek eylemleri devam ediyor. Üniversite yönetimleri kampüse polis sokmaya, öğrencileri tehdit etmeye ve eylemleri dağıtmaya çalışıyor. Columbia Üniversitesi’nde başlayan eylemler ülke geneline yayılırken yaklaşık bin öğrenci gözaltına alındı. Columbia Üniversitesi ise bugün (29 Nisan) yaptığı açıklamada çadırları tekr etmeyen öğrencileri okuldan uzaklaştıracağını belirterek öğrencileri tehdit etti.

Columbia Üniversitesi’nde geçtiğimiz ay başlayan Filistin’e destek eylemleri bu hafta da devam ediyor. Columbia Üniversitesi’nden Yale’e, New York Üniversitesi’nden Güney Kaliforniya Üniversitesi’ne uzanan eylemlerde bugüne kadar yaklaşık bin öğrenci gözaltına alınırken eylemcilere yönelik polis şiddeti de devam ediyor.

Üniversite yönetimleri eylemleri durdurmak için öğrencileri tehdit ediyor, kampüse polis sokuyor ve uzaktan eğitime geçmeye karar veriyor. Birçok üniversitede ise öğrencilere destek vermek için akademisyenler de eylemlere katılıyor, polis tarafından gözaltına alınıyor.

Eylemcilerin talepleri ise okul yönetimi ile öğrenciler arasında ateşkes ve okulların İsrail ile her türlü ilişkiyi kesmesi.

Columbia Üniversitesi öğrencileri ve okul yönetimi arasında bugün (29 Nisan) bir müzakere gerçekleşti. Müzakerenin başarısız olduğu belirtilirken okul yönetimi bir açıklama yayımladı. Okul yönetimi yayımladığı açıklamada öğrencileri tehdit ederek üç saat içinde Gazze Dayanışma Kampı çadırlarını terk etmeleri gerektiğini belirtti. Çadıları terk etmeyen öğrencilerin okuldan uzaklaştırılacağını belirten Columbia Üniversitesi yönetimi, eylemcilerin ayrıca bu dönemden kalacağını da söyledi.